REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Wielka bitwa na północ od Kijowa. Rosjanie użyli śmigłowców szturmowych Ka-52, Ukraińcy bronili się Stingerami

Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć w akcji fotele wyrzucane w rosyjskich śmigłowcach. Podczas desantu wojsk przerzucanych śmigłowcami na lotnisko Hostomel, na północ od Kijowa, zestrzelony został śmigłowiec szturmowy Ka-52, a załoga się katapultowała.

Wielka bitwa na północ od Kijowa. Ukraińcy zestrzelili Ka-52
REKLAMA

Wojna w Ukrainie trwa od czwartkowego poranka. Rosyjscy agresorzy zaatakowali w czwartek po południu port lotniczy Kijów-Hostomel. To duże lotnisko międzynarodowe specjalizujące się w obsłudze samolotów cargo. Port lotniczy jest położony w miejscowości Hostomel na przedmieściach Kijowa.

REKLAMA

Zajęcie lotniska powierzono grupie desantowej, która na miejsce przerzucona została przez ponad 30 śmigłowców. Maszyny startowały z terenu Białorusi, a przynajmniej trzy z nich zostały zestrzelone. Wśród nich był przynajmniej jeden Ka-52. Trafiony pociskiem przeciwlotniczym śmigłowiec szturmowy wpadł do jeziora. Załoga katapultowała się i została wyłowiona z wody przez Ukraińców.

Atak sił rosyjskich na lotnisku w Hostomelu

O lotnisko toczyły się cały dzień zacięte walki. W akcji użyto dużych sił artylerii, Ukraińcy kilka razy kontratakowali, ale sytuacja pozostaje niejasna. Zdobycie tak dużego lotniska umożliwiłoby Rosjanom przerzucenie mostem powietrznym dużych sił na Ukrainę.

Lotnisko jest własnością firmy Antonow i jest używane przez linię lotnicze Antonov Airlines. Oprócz tego lotnisko obsługuje niektóre samoloty frachtowe, a także wykonuje usługi transportowe oraz celne. Na lotnisku znajduje się posterunek straży granicznej oraz oddział celny.

Port lotniczy Kijów-Hostomel mimo statusu prywatnego współpracuje z innym lotniskiem Kijowa, jakim jest Kijów-Boryspol.

Aktualizacja, 25 lutego

Po zaciekłych walkach, w których z jednej strony brali udział rosyjscy żołnierze wojsk powietrznodesantowych, a z drugiej ukraiński specnaz, lotnisko zostało odbite z rąk wojsk Putina.

Zestrzelony Ka-52 wpadł do jeziora. Po lewej stronie widać załogę opadającą na spadochronie

Wojna w Ukrainie. Ka-52 Aligator

Ka-52 (NATO Hokum B) to rosyjski, dwumiejscowy śmigłowiec szturmowy, którego projekt powstał w 1987 roku w Związku Radzieckim. Jest znany również pod kryptonimem Alligator.

Ewenementem konstrukcyjnym na skalę światową jest zastosowanie na śmigłowcach rodziny Ka-50/52 foteli wyrzucanych. To model K-37-800 klasy zero-zero, zaprojektowany i produkowany w NPP Zwiezda, który od lat dostarcza wysokiej klasy fotele dla rosyjskich myśliwców Su oraz MiG.

Rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 Aligator zestrzelony Stingerem

Wystrzelenie pilotów możliwe jest dzięki systemowi uprzedniego odstrzeliwania łopat wirników, a fotele wykonane są z odpornych na ostrzał materiałów kompozytowych, podobnie zresztą jak łopaty i część kadłuba śmigłowca.

Śmigłowiec stanowi rozwinięcie jednomiejscowego projektu Kamowa Ka-50 o zmodyfikowanym przeznaczeniu. Miejsce dla drugiego członka załogi zostało dodane w celu uczynienia z Ka-52 śmigłowca dowodzenia i organizowania pola walki bez zmniejszania przy tym jego możliwości aktywnego prowadzenia ognia w każdych warunkach pogodowych.

Zestrzelony przez Ukraińców Ka-52

Ka-52 Aligator to ciężki śmigłowiec bojowy, którego maksymalna masa startowa wynosi 11300 kg. Konstrukcja wykorzystuje układ dwóch współosiowych, przeciwbieżnych wirników nośnych (charakterystyczny dla wszystkich śmigłowców z OKB Kamowa), każdy o trzech łopatach z materiału kompozytowego. Śmigłowiec nie posiada śmigła ogonowego.

Wyposażony jest w wyrafinowane systemy uzbrojenia. Zasadniczą bronią przeciwczołgową jest pocisk kierowany Wichr z systemem celowniczym I-251W Szkwał naprowadzany laserowo. Można ich przenosić do 12 sztuk. Pozwala skutecznie namierzać i atakować cele z odległości od 5 do 12 km, czyli z docelowego obszaru działania Ka-52 (system Szkwał umożliwia wykrycie czołgu odległego o maksymalnie 10 km, skuteczny zasięg rakiety Wichr wynosi 12 km).

Taktyka działania Aligatora zakłada, że nie będzie on operował w promieniu poniżej 5 km od celu, czyli w strefie silnej obrony przeciwlotniczej. Ka-52 może prowadzić rozpoznanie, wskazywać i niszczyć cele z większej odległości.

Można także przenosić pociski przeciwpancerne 9M120Ł Ataka o zasięgu 5,8 km, również naprowadzane laserowo. Prowadzone są prace nad zastosowaniem pocisków Hermes lub 9M123 Chrizantiema.

Moment trafienia rosyjskiego śmigłowca przez rakietę przeciwlotniczą

Wojna w Ukrainie. FIM-92 Stinger 

FIM-92 Stinger to przenośny, ręcznie odpalany, naprowadzany na podczerwień pocisk kierowany ziemia-powietrze produkowany w USA i używany przez amerykańskie siły zbrojne. System wszedł do służby w 1981 roku. Pociski Stinger zniszczyły do tej pory około 270 samolotów.

Stinger jest produkowany przez Raytheon Missile Systems oraz na licencji przez zakłady Dornier w Niemczech. Stingery są używane przez siły zbrojne USA oraz w 29 innych krajach. Dotychczas wyprodukowanych zostało około 70 000 pocisków.

Lekki oraz łatwy w obsłudze FIM-92 Stinger jest pasywnym naprowadzanym na podczerwień pociskiem ziemia-powietrze. Pocisk odpalany jest z wyrzutni ręcznej przez jednego operatora, ale oficjalnie obsługa wymaga dwóch osób.

FIM-92B może atakować samoloty w odległości do 4800 m i lecące na wysokości pomiędzy 180 a 3800 m. Pocisk może być też odpalany z pojazdu M1097 Avenger oraz pojazdu M2 Bradley wyposażonego w pociski Stinger.

Pocisk ma długość 1,52 m, średnicę 70 mm plus 10-mm stateczniki. Masa samego pocisku wynosi 10,1 kg, a z wyrzutnią 15,2 kg. Stinger jest odpalany w dwóch etapach: w pierwszej fazie uruchamia się mały rakietowy silnik startowy, który wyrzuca pocisk na odległość bezpieczną dla operatora i kończy pracę jeszcze przed opuszczeniem wyrzutni.

REKLAMA

Dopiero wtedy uruchamiany jest drugi silnik na paliwo stałe, który dzięki ukształtowaniu ziarna paliwa pracuje dwustopniowo i w ciągu pierwszych dwóch sekund (faza boost) rozpędza pocisk do prędkości 2,2 macha (750 m/s, 2700 km/h) wówczas przechodzi w tryb podtrzymujący (sustain).

Dla optymalnych trajektorii maksymalna prędkość po wypaleniu paliwa może sięgnąć 2,6 macha. 3-kilogramowa penetrująca głowica bojowa zawiera autodestruktor, który jeśli pocisk nie trafił w cel, aktywuje się po 17 (± 2) sekundach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA