REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Ukraińskie drony w akcji. Na zapleczu rosyjskich wojsk urządziły masakrę. Polska też je kupuje

Wojna w Ukrainie wkroczyła w czwarty dzień. Agresja Rosjan napotkała na twardą obronę Ukraińców. Do tego wojska Putina zmagają się z problemami logistycznymi. Tymczasem Ukraińcy rzucili do walki kupione niedawno drony bojowe. Jest już wideo z ataku na Rosjan.

Wojna w Ukrainie. Drony niszczą sprzęt Rosji
REKLAMA

Wojna w Ukrainie przynosi kolejne zaskakujące doniesienia. Ukraińskim Siłom Zbrojnym udało się przetrwać najgorsze ataki Rosjan. Agresorom nie udało się zniszczyć między innymi ukraińskich dronów, które nie tak dawno ten kraj kupił od Turcji.

REKLAMA

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Sił Zbrojnych Ukrainy dron Bayraktar TB2 został wykorzystany do ataku w Chersoniu, mieście na południu Ukrainy nad Dnieprem. 

Atak Bayraktar TB2 na Rosjan 

Na wideo widzimy kolumny pojazdów z paliwem i innymi materiałami zgromadzone na pasie startowym lotniska, które zostały ostrzelane z drona Bayraktar TB2. W ataku zniszczonych miało zostać kilkadziesiąt pojazdów.

Dron Bayraktar TB2 to maszyna produkcji tureckiej, która miała okazję uczestniczyć już w kilku wojnach. Ukraina posiadała przed wojną przynajmniej 12 takich bezzałogowców.

Bayraktar TB2

Bayraktar TB2 w Wojsku Polskim

W maju 2021 r. podpisana została umowa, której przedmiotem jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2.

W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie na stan Sił Zbrojnych RP wejdą 24 BSP. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapas części zamiennych.

Atak Bayraktar TB2 na Rosjan 

Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu oraz amunicji szkolnej.

W ramach kontraktu zapewniona zostanie 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

Dron Bayraktar TB2

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami.

REKLAMA

Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA