REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Wojna na Ukrainie. Ta broń ma powstrzymać Rosjan. Pociski Javelin i NLAW robią z czołgów Putina sito

Wojna na Ukrainie rozpoczęła się w czwartek od uderzenia na bazy i obiekty w 25 miastach. Do walk ruszyły też rosyjskie kolumny pancerne. W sieci pojawiły się pierwsze doniesienia o zniszczonych rosyjskich czołgach i pojazdach opancerzonych.

Wojna na Ukrainie. Ta broń ma powstrzymać Rosjan
REKLAMA

Wojna na Ukrainie trwa od czwartkowego poranka. Armia ukraińska poinformowała w komunikacie, że wojska rosyjskie ponoszą straty. Rano pojawiły się doniesienia o zniszczeniu dwóch czołgów i kilku pojazdów Sił Zbrojnych Rosji w regionie Doniecka. Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, na obwodnicy Charkowa spłonęły cztery czołgi rosyjskich najeźdźców.

REKLAMA

O godz. 11 polskiego czasu w komunikacie poinformowano, że w rejonie Czernihowa udało się powstrzymać wroga. Ciężkie walki toczą się w kierunku Charkowa i w rejonie operacji Połączonych Sił, gdzie wróg poniósł straty.

Siły ukraińskie powróciły pełną kontrolę nad miastami Mariupol i Szczasti. Zniszczono co najmniej sześć samolotów, dwa śmigłowce i kilkadziesiąt wrogich pojazdów opancerzonych.

Sytuacja w kierunku Chersoniu jest trudna, ale siły obronne Ukrainy odpierają agresora.

Rosyjski czołg zniszczony przez Ukraińców

Społeczność międzynarodowa od kilku miesięcy wysyłała ma Ukrainę broń ofensywną. Najważniejszym orężem były przeciwpancerne pociski kierowane.

Ta nowoczesna broń nie daje rosyjskim czołgom żadnych szans na polu walki. Dobrze wykorzystane i obsługiwane przez wyszkolonego żołnierza, pociski te mogą powstrzymać inwazję Rosjan.

Pociski  NLAW

Wojna na Ukrainie wybuchła w czwartek, ale Ukraińcy byli przygotowani na atak. Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie nową, lekką broń przeciwpancerną w odpowiedzi na "coraz groźniejsze zachowanie Rosji". NLAW to broń prosta w obsłudze, którą poznać można po krótkim szkoleniu. Strzelać można z niej także z zamkniętych pomieszczeń. Obsługuje ją jeden żołnierz.

Pociski  NLAW (Next Generation Light Anti-Tank Weapon) to ręczna, jednostrzałowa wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu typu odpal i zapomnij, produkowana przez szwedzkie przedsiębiorstwo Saab Bofors Dynamics.

Masa broni to 11,6 kg, a zasięg pocisku to 600 m. Pocisk posiada tak zwany system miękkiego startu pozwalający na użycie go przez piechotę z zamkniętej przestrzeni np. budynków. 

W przypadku ruchomego celu strzelec utrzymuje śledzenie przez trzy sekundy. Po wystrzeleniu pocisk leci autonomicznie do celu, dokonując niezbędnych poprawek zgodnie z danymi uzyskanymi przez namierzanie. 

Strzelec nie musi brać pod uwagę odległości do celu. Po wystrzeleniu pozycja pocisku na swojej trajektorii zawsze pokrywa się z celem, niezależnie od zasięgu.

Co ciekawe, trajektoria lotu biegnie ponad cztery metry nad ziemią. Pocisk leci w taki sposób, że wybucha nad czołgiem, a specjalnie uformowany ładunek wybuchowy trafia pojazd w najsłabiej chronione elementy - pokrywy silnika, albo górę wieży.

FGM-148 Javelin to amerykański ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany typu odpal i zapomnij. Zestaw obsługiwany jest przez trzech żołnierzy. Broń wymaga przejścia przynajmniej kilkudniowego szkolenia.

System zbudowany jest z:

  • jednostki dowodzenia i odpalania (CLU - ang. Command Launch Unit), będącej pasywnym systemem identyfikacji celu wykorzystującym podczerwień, oraz jednostką kontroli ognia ze zintegrowanym celownikiem dziennym i termowizorem;
  • pocisku Javelin umieszczonego w wyrzutni tubowej ATK.

Po namierzeniu celu i odpaleniu pocisku (jeszcze przed zapłonem silnika), informacje o celu zostają przekazane z CLU do pocisku, gdzie po odpaleniu cel obserwowany jest przez czujnik podczerwieni, przesyłający dane do urządzenia śledzącego, sterującego lotem pocisku i prowadzącego go do celu.

Pocisk jest wyposażony w dwustopniowy układ napędowy. Pierwszy człon odpowiada za wystrzelenie pocisku z tuby na odległość ok. 10 m. Rakieta obraca się wówczas lekko dyszą do dołu i uruchamia właściwy silnik rakietowy, dzięki temu może startować blisko żołnierza, nie powodując oparzeń gazami wylotowymi, a także utrudnia wykrycie strzelca.

Dostępne są dwie trajektorie lotu:

  • pocisk leci do celu po linii prostej;
  • pocisk wznosi się, a następnie spada na cel, dzięki czemu Javelin teoretycznie jest w stanie zniszczyć każdy czołg, gdyż trafia w dach wieży, gdzie pancerz jest najcieńszy.

Pocisk ma dwie głowice, dzięki czemu możliwe jest zniszczenie czołgu chronionego pancerzem reaktywnym. Zadaniem pierwszej głowicy jest detonacja pancerza reaktywnego, a druga głowica zostaje zdetonowana z opóźnieniem, by mieć pewność, że pojazd będzie pozbawiony tego pancerza.

Istnieją wersje wystrzeliwane z przenośnych wyrzutni, z trójnogu (są tam trzy pociski) lub z pojazdów.

Masa rakiety to 11,8 kg, a CLU - 6,4 kg.

REKLAMA

Jeden pocisk do wyrzutni Javelin kosztuje 80 000$, a CLU 125 000$. Do tej pory wyprodukowano ponad 11 000 pocisków.

Zdaniem analityków, Javelin dzięki swojemu sposobowi naprowadzania na widmo termalne i ataku z góry jest w stanie skutecznie zwalczać rosyjskie czołgi T-90 chronione pancerzem reaktywnym i nie jest przeciwko niemu skuteczny ich system samoobrony Sztora.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA