REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Trwają walki o Czarnobyl. Rosjanie chcą przejąć dawną elektrownię

Sceny rodem z Call of Duty niestety stają się naszą rzeczywistością. Walki toczone są na terenie Czarnobyla. Konsekwencje mogą być poważne nie tylko dla samej Ukrainy, ale i całej Europy.

Wojna w Ukrainie. Trwają walki o Czarnobyl
REKLAMA

Jak powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Gieraszczenko, do czarnobylskiej strefy "wkroczyły wojska okupantów z terytorium Białorusi". – Gwardia Narodowa, która strzeże składowania niebezpiecznych odpadów radioaktywnych, zaciekle stawia opór – powiedział Gieraszczenko.

REKLAMA

Według ukraińskiego polityka ostrzał artyleryjski okupantów może zniszczyć składowisko odpadów radioaktywnych. Wówczas radioaktywny pył mógłby pokryć terytoria Ukrainy, Białorusi oraz Unii Europejskiej. Walki na terenie czarnobylskiej strefy potwierdził także prezydent Ukrainy.

- Rosyjscy okupanci próbują przejąć Czarnobyl. Nasi żołnierze oddają życie, aby nie doszło do powtórki z roku 1986 roku. To jest wypowiedzenie wojny całej Europie – napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

Eksperci komentujący pierwsze godziny wojny zwracają uwagę, że celem Rosji jest nie tyle zdobycie dominacji w powietrzu, ile zasianie paniki wśród ludności, zakłócenie działania administracji publicznej. Nie da się ukryć, że skierowanie sił w stronę Czarnobyla potęguje strach nie tylko w samej Ukrainie, ale i Europie.

"Uszkodzenie sarkofagu chroniącego dawną siłownię niosłoby za sobą trudne do oszacowania skutki" – pisał kilka dni temu Jędrzej Bielecki. Dziennikarz "Rzeczpospolitej" prognozował, że przejęcie kontroli mogłoby doprowadzić do ewakuacji prezydenta i rządu z Kijowa.

Jeszcze do niedawna Czarnobyl był turystyczną atrakcją, a o złych czasach przypomniał popularny serial. Dziś jest jeszcze jedną areną zmagań wojennych. Coś strasznego.

Jak broni się Ukraina?

- Obrona armii ukraińskiej będzie budowana i skoncentrowana wokół dużych miast. To właśnie aktywna obrona miast będzie w stanie powstrzymać rosyjską ofensywę i wykorzystać potencjał naszej nowoczesnej broni i artylerii. Tylko straty zatrzymają Rosjan – powiedział Yuriy Butusov, ekspert wojskowy, redaktor naczelny Censor.NET, w wypowiedzi dla ukrinform.ua.

REKLAMA

Aktualizacja (24.02 19:34): jak informują media, ukraińskie siły broniące elektrowni w Czarnobylu zostały pokonane. Nie wiadomo jeszcze, czy doszło do uszkodzeń infrastruktury składowiska radioaktywnych odpadów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA