REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

W samolocie bez maseczki. Cztery europejskie linie lotnicze rezygnują z restrykcji

Aż cztery europejskie linie lotnicze znoszą obowiązek zasłaniania ust i nosa w czasie lotów. SAS, Norwegian, Flyr i Wideroe umożliwiają loty bez maseczki. To pierwsze linie, które zdecydowały się na taki ruch w Europie.

W samolocie bez maseczki. Cztery europejskie linie lotnicze rezygnują z restrykcji
REKLAMA

W Europie widać coraz szerszy trend odchodzenia od obostrzeń związanych z pandemią. Teraz po raz pierwszy zasady poluzują linie lotnicze, czyli podmioty, które kojarzą się z bardzo rygorystycznym podejściem do wszelkich procedur.

REKLAMA

Skandynawskie linie lotnicze luzują obostrzenia. Loty bez maseczek.

Nowe zasady obejmują cztery skandynawskie linie lotnicze, czyli SAS, Norwegian, Flyr i Wideroe. We wszystkich pasażerowie mogą już latać bez konieczności zasłaniania ust i nosa, ale tylko na lotach krajowych. Obostrzenia znikają dla wszystkich pasażerów, niezależnie od tego, czy mają certyfikat szczepienia.

Co prawda nowe zasady obowiązują tylko na lotach krajowych, ale to dopiero pierwszy krok. Norweskie linie, czyli Norwegian, Flyr i Wideroe wprowadzają brak nakazu maseczek natychmiast, a więc dzisiejsze loty odbędą się już bez zasłania twarzy. Szwedzki SAS nie wyznacza konkretnej daty, ale nowe przepisy mają wejść "lada moment".

To już kolejny przykład na to, że Norwegowie definitywnie kończą z obostrzeniami. W całym kraju zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa. Nie ma też limitów związanym z zachowaniem odstępu od innych osób. "To jest dzień, na który czekaliśmy" - stwierdził premier Norwegii Jonas Gahr Stoere podczas sobotniej konferencji prasowej.

Norwegowie pozwalają sobie na taki krok z uwagi na bardzo duży stopień zaszczepienia populacji. Ponad 73 proc. Norwegów jest w pełni zaszczepionych, a ok. 80 proc. przyjęło co najmniej jedną dawkę. Dawkę przypominającą przyjęło 53 proc. obywateli.

Kiedy loty bez maseczek w Polsce?

REKLAMA

"Krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest bardzo realną perspektywą znoszenia restrykcji" - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

To jedyne oficjalne stanowisko rządu, jakie mamy na ten moment. Minister wspomniał, że maseczki nie będą obowiązkowe, ale będą rekomendowane, co w praktyce będzie zapewne skutkowało tym, że ludzie po prostu przestaną je nosić. Nie znamy jednak daty wejścia w życie nowych zasad.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA