REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Rosyjska Gwardyjska Armia Pancerna na pozycjach do ataku. Ukraina powołała rezerwistów

Przez cały wtorek, 22 lutego trwała koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Wieczorem internet zalały wideo pokazujące wojska pancerne, konwoje z amunicją, obozy wojskowe, śmigłowce szturmowe. Pojawiły się też pierwsze analizy tego co zamieszczają internauci. Obraz jaki wyłania się z tych opinii jest przygnębiający.

Gwardyjska Armia Pancerna na pozycjach do ataku. Trwa koncentracja Rosjan na granicy z Ukrainą
REKLAMA

Przygotowanie wojsk pancernych do ataku to proces trwający kilka czasem wiele dni. Czołgi, transportery i przeróżny sprzęt wsparcia - od karetek, przez amunicję, po mosty zwodzone - wszystko to musi być dostarczone w rejon wyjściowy i zorganizowane do działania.

REKLAMA

To co od dwóch dni oglądamy w mediach społecznościowych wygląda na gigantyczną operację koncentracji rosyjskich wojsk pancernych wraz z jednostkami towarzyszącymi.

Według analityków Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą 115 brygadowych grup bojowych

1. Armia Pancerna Gwardii Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej jest już w całości lub bardzo blisko kompletnego rozstawienia na pozycjach wyjściowych do ataku w regionie Charkowa. Armia ma po obu flankach 6. i 20. Armię Ogólnowojskową.

41. Armia Ogólnowojskowa zajęła pozycje wyjściowe do inwazji przy granicy z Białorusią, na południe od Briańska. 58. Armia Ogólnowojskowa stoi w gotowości na Krymie, a 35. i 36. Armia na Białorusi.

Według internautów, tajemnicze znaki jakie widać w ostatnich dniach na rosyjskich pojazdach wojskowych, oznaczają kierunki natarcia na Ukrainę. Popularny rosyjskojęzyczny kanał Telegram twierdzi, że pojazdy z literą "Z" będą wykorzystywane w natarciu w kierunku Charkowa

Trójkątem miały zostać oznaczone rosyjskie jednostki, które mają atakować w kierunku Słowiańska i Kramatorska. Koło namalowane zostało na jednostkach drugiego rzutu. Jest to oczywiście informacja niepotwierdzona.

Jeden z internautów zamieścił na Twitterze niepokojący wpis. Rozpoznał on wśród pojazdów oznaczonych literą "Z" ciężarówki do transportu więźniów. Pojazdy należą do tak zwanej Rosgwardii czyli Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji. Mocna wskazówka, że wojska Rosgwardii wezmą udział w inwazji - napisał internauta.

Biden: inwazja na Ukrainę już się rozpoczęła

Z kolei w wieczornym wystąpieniu, prezydent USA Joe Biden, kolejny raz wskazał, że Rosja szykuje się do ataku na Ukrainę. Powiedział, że zaangażowane są w to także siły morskie, w tym okręty podwodne i desantowe. Rosja ma też cały czas rozbudowywać infrastrukturę medyczną - buduje szpitale polowe i gromadzi krew. Nikt nie robi tego jeśli nie szykuje się do ataku - stwierdził Biden.

Działania Rosji na Ukrainie nazwał inwazją. Zapewnił, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę i sojuszników w ramach NATO. 

"To początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - powiedział Biden, odnosząc się do wysłania wojsk Putina do regionów kontrolowanych przez separatystów.

Prezydent USA ogłosił nałożenie sankcji na dwa rosyjskie banki - państwowy Wnieszekonombank i wojskowy Wojenprombank - i obrót rosyjskimi obligacjami. Zaznaczył, że jest to pierwsza transza sankcji, które są odpowiedzią na uznanie przez Moskwę niepodległości samozwańczych, separatystycznych "republik" w ukraińskim Donbasie.

Biden powiedział również, że Stany Zjednoczone będą nadal dostarczać broń "obronną" Ukrainie oraz wyślą dodatkowy sprzęt i żołnierzy do ​​krajów bałtyckich, aby wzmocnić tam siły NATO.

W środę USA mają dodatkowo nałożyć sankcje na przedstawicieli rosyjskich elit.

Ukraina powołuje rezerwistów

REKLAMA

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek, przed godz. 22 polskiego czasu, dekret o poborze obywateli znajdujących się w rezerwie wojskowej obrony terytorialnej, wojska i rezerwy operacyjnej.

Według niego w tej chwili nie ma potrzeby ogólnej mobilizacji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA