REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Rosjanie odpalili rakiety Iskander z Białorusi. Ukraina szykuje się na nowy atak

Wojna w Ukrainie toczy się nie tylko z winy putinowskiej Rosji, ale także rządzonej przez Łukaszenkę Białorusi. Białoruś nie tylko udostępniła swoje terytorium agresorowi. W niedzielę Rosjanie odpalili z terenu Białorusi na ukraiński Żytomierz pociski Iskander.

Rosjanie odpalili rakiety Iskander z Białorusi. Ukraina szykuje się na nowy atak
REKLAMA

O wystrzeleniu pocisków z Białorusi poinformował w mediach społecznościowych szef ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

REKLAMA

Około godz. 17 z terytorium Białorusi wypuścili na nas Iskandery. Rosyjsko-białoruscy faszyści uderzyli w lotnisko w Żytomierzu. Wiecie co to znaczy? To znaczy, że region Żytomierza powinien przygotować się na walkę w najbliższych dniach nie tylko z rosyjskim, ale też białoruskim wojskiem

- napisał Anton Heraszczenko.

9K720 Iskander (nazwa NATO SS-26 Stone) to mobilny system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu wykorzystywane przez rosyjskie wojsko

Pocisk porusza się po spłaszczonej trajektorii lotu około 50 km, po czym kierują się na cel z prędkością ponad 2000 m/s. W ostatniej fazie lotu może wykonywać manewry z przeciążeniem do 30 g, co ma utrudniać jego zniszczenie przez obronę przeciwlotniczą.

Jest to najnowsza broń tego typu w arsenale Rosji i zastępuje pociski Toczka. Iskander-M waży 4615 kg, ma głowicę 710–800 kg, zasięg 500 km i osiąga cel z błędem wynoszącym 5–7 metrów.

Pocisk występuje w różnych wersjach. Na przykład Iskander-K jest pociskiem manewrującym. Iskander przeznaczony jest do wykonywania uderzeń na ważne cele lądowe np. magazyny, lotniska, centra dowodzenia.

Iskander, choć jest bronią groźną, nie jest niepokonany. Armenia potwierdziła, że pocisk Iskander został przechwycony przez azerbejdżańskie wojsko na kilka dni przed zakończeniem konfliktu zbrojnego w Karabachu. 

Jak się okazało, rosyjskie rakiety taktyczne zostały przechwycone przez izraelski system obrony powietrznej Barak-8.

System Patriot w wersji MIM-104F (PAC-3) też powinien być w stanie poradzić sobie z Iskanderami. Pocisk jest niezwykle zwrotny, choć wolniejszy od Iskandera (4 Mach w porównaniu do 7 Mach).

REKLAMA

Wyposażony został głowicę wybuchową, zwaną Lethality Enhancer, która wystrzeliwuje 24 odłamki wolframu, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zniszczenia celu. To znacznie zwiększa skuteczność przeciwko pociskom balistycznym wszystkich typów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA