REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Putin uznał niepodległość separatystycznych republik. "To podwaliny pod wojnę, której jeszcze nie wypowiedział"

Rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał dekret uznający dwa separatystyczne regiony we wschodniej Ukrainie za niezależne podmioty. W ten sposób Rosja oficjalnie uzna "republiki ludowe" w Donbasie. Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa to regiony, które odłączyły się od Ukrainy w 2014 r.

Putin uznał niepodległość separatystycznych republik. "To podwaliny pod wojnę"
REKLAMA

Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa powstały w 2014 r. w wyniku wojny na wschodzie Ukrainy. Nie są uznawane przez żaden kraj.

REKLAMA

Serwis Deutsche Welle podaje, że posunięcie Putina stawia Zachód przed niewiadomą; uznanie "republik" donieckiej i ługańskiej ma posłużyć Kremlowi za symboliczną zdobycz, by pozwolić na odstąpienie od dalszej eskalacji zbrojnej.

Sam Greene, profesor King's College London i znawca tematyki wschodniej uważa, że "Putin przygotował retoryczne podwaliny pod wojnę, której nie wypowiedział".

Ale może być przeciwnie, bo separatyści roszczą sobie prawa do całego Donbasu, choć zajmują jego niecałą połowę. I jeśli Rosja w ramach "partnerskiej pomocy" zacznie ich jeszcze mocniej wspomagać zbrojnie, oznaczałoby to otwartą wojnę.

Władimir Putin wystąpił w telewizji z orędziem do narodu.

Większą część poświęcił oczywiście Ukrainie.

Prezydent Rosji Władimir Putin w przemówieniu do Rosjan  powiedział, że sytuacja w Donbasie nabrała "krytycznego, ostrego charakteru".

Podkreślił, że Ukraina dla Federacji Rosyjskiej to nie tylko sąsiedni kraj, to integralna część własnej historii, kultury, to "nasze rodziny i krewni".

Putin nazwał plan przystąpienie Ukrainy do NATO bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rosji.

Rosja ma bezpośrednie dowody na to, że agresywne działania Ukrainy wobec Krymu są prowadzone przy wsparciu zagranicznych służb wywiadowczych

- powiedział Putin.

Systemy kontroli ukraińskich sił zbrojnych są już bezpośrednio zintegrowane z NATO, sojusz zaczął rozwijać terytorium Ukrainy – powiedział prezydent Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że ukraiński system przesyłu gazu jest tak zrujnowany, że jego funkcjonowanie wiąże się z dużym ryzykiem. 

Doniecka Republika Ludowa

Doniecka Republika Ludowa, DRL to państwo nieuznawane, istniejące na terenie części obwodu donieckiego Ukrainy. 12 maja 2014 roku dzień po referendum niepodległościowym ogłosiła swoją suwerenność. Kraj ten jest uznawany tylko przez nieuznawaną na arenie międzynarodowej siostrzaną Ługańską Republikę Ludową.

Region zamieszkały jest głównie przez ludność rosyjskojęzyczną, która częściowo poparła jej powstanie. Władze DRL uznały rząd w Kijowie za nielegalny.

Doniecka Republika Ludowa działalność rozpoczęła się 7 kwietnia 2014, kiedy separatyści zajęli budynek administracji obwodu i rady miasta w Doniecku. Tydzień później aktywiści Donieckiej Republiki Ludowej przejęli kontrolę nad licznymi budynkami administracyjnymi w Mariupolu, Gorłówce, Makiejewce, Słowiańsku, Kramatorsku i innych miastach.

16 maja 2014 na stanowisko premiera samozwańczej republiki został mianowany przez Radę Najwyższą DNR Aleksandr Borodaj, obywatel rosyjski, generał major rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

24 maja 2014 Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa podpisały porozumienie o powstaniu Federacyjnej Republiki Noworosji. W 2015 po podpisaniu protokołu mińskiego i wynikającego z niego zawieszenia broni, funkcjonowanie Federacyjnej Republiki Noworosji zostało zawieszone na czas nieograniczony.

Bojówki Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oskarżane są o liczne zbrodnie wojenne

Po zestrzeleniu samolotu pasażerskiego Boeing 777 należącego do Malaysia Airlines 17 lipca 2014 władze samozwańczej republiki współdziałały z komisją OBWE oraz komisją holenderską, które ewakuowały szczątki ofiar oraz wraku samolotu; władze separatystyczne przekazały stronie malezyjskiej tzw. czarne skrzynki samolotu.

Wkrótce władze tzw. DRL zostały oskarżone przez stronę ukraińską oraz USA, które powoływały się na dane wywiadu Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, o zestrzelenie tego samolotu przy pomocy systemu przeciwlotniczego Buk, obsługiwanego przez tzw. „zielonych ludzików” (bojowników w mundurach bez dystynkcji).

Śledztwo prowadzone w latach 2014–2017 przez stronę holenderską nie osiągnęło do 2017 fazy sądowej. W październiku 2015 przedstawione zostały jednak wyniki dochodzenia prowadzonego przez holenderski urząd do spraw bezpieczeństwa (OVV). Stwierdza się w nim, że samolot "został zestrzelony przez wyprodukowany w Rosji pocisk Buk, wystrzelony z terenów wschodniej Ukrainy".

Ługańska Republika Ludowa

Ługańska Republika Ludowa, ŁRL to samozwańcza republika, istniejąca na terenie części obwodu ługańskiego Ukrainy.

Została ustanowiona 27 kwietnia 2014. 11 maja 2014 na jej terenie zorganizowano referendum, a 12 maja 2014 ogłoszono deklarację niepodległości.

24 maja 2014 Ługańska Republika Ludowa i Doniecka Republika Ludowa podpisały porozumienie o powstaniu Federacyjnej Republiki Noworosji. W 2015 po podpisaniu protokołu mińskiego i wynikającego z niego zawieszenia broni, funkcjonowanie Federacyjnej Republiki Noworosji zostało zawieszone na czas nieograniczony.

REKLAMA

Ukraina kwalifikuje ŁRL jako organizację terrorystyczną. GPO stwierdza, że "Ługańska Republika Ludowa" ma jasną hierarchię, kanały finansowania i dostawy broni z Rosji.

Bojówki Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej oskarżane są o liczne zbrodnie wojenne

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA