REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

NATO wzmacnia wschodnią flankę. Wielka Brytania wysłała do Polski elitarny oddział

NATO postanowiło wzmocnić swoje siły na wschodniej flance, czyli na granicy z Rosją i Białorusią. Niemcy postanowili wysłać dodatkowych żołnierzy na Litwę. Z kolei Wielka Brytania skierowała do Polski swoich komandosów z Royal Marines.

NATO wzmacnia wschodnią flankę. Rosja i Ukraina na skraju wojny
REKLAMA

Royal Marines to formacja brytyjskiej piechoty morskiej. Żołnierze, którzy trafią do Polski, należą do elitarnego oddziału 45 Commando. To jednostka wielkości batalionu i działająca w ramach 3 Brygady Komandosów Royal Marines, głównej formacji komandosów brytyjskiej floty.

REKLAMA
45 Commando

Konflikt Rosji z Ukrainą. Do Polski przyjeżdżają Brytyjczycy

45 Commando stacjonuje na co dzień w RM Condor, dużej bazie Royal Marines położonej w pobliżu Arbroath w Szkocji. Wszyscy żołnierze jednostki ukończyli kurs komandosów w Commando Training Center Royal Marines w Lympstone uprawniający ich do noszenia zielonego beretu.

Jednostka służyła niemal na całym globie. Brała w operacji Overlord (lądowanie w Normandii w D-Day ) i w walkach w Europie Zachodniej. Po 1945 roku trafiła między innymi do Hongkongu, Egiptu, Jemenu, na Malaje. 45 Commando brała udział w Wojnie o Falklandy, walczyła też w Iraku i Afganistanie.

Przemawiając na konferencji prasowej, sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że do Polski dotrze 350 Royal Marines, którzy dołączą do 100 żołnierzy wojsk inżynieryjnych armii brytyjskiej będących już w naszym kraju.

Żołnierze Wielkiej Brytanii  stacjonują w Polsce w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP (enhanced forward presence). Państwem ramowym jest USA, ponadto służą tu sojusznicy z Rumunii i Chorwacji.

Brytyjscy żołnierze z oddziału 45 Commando.

Na co dzień grupa współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP w Europie, jej działania są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód formowaną w Elblągu.

Brytyjskie wojska inżynieryjne wspierały polskich żołnierzy w czasie ochrony granicy z Białorusią, remontując uszkodzone przez migrantów ogrodzenie i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego.

Żołnierze niemieccy ładują amunicję do czołgu Leopard podczas ćwiczeń na Litwie.
REKLAMA

Z kolei minister obrony Niemiec Christine Lambrecht poinformowała w poniedziałek, że Niemcy rozmieszczą na Litwie do 350 dodatkowych żołnierzy "w ciągu kilku dni".

Rząd Niemiec prowadzi rozmowy z Litwą na temat wysłania dodatkowych żołnierzy Bundeswehry do tego kraju ze względu na kryzys ukraiński. Obecnie Niemcy dowodzą rozmieszczoną tam Batalionową Grupą Bojową NATO. Kontyngent Bundeswehry liczy około 600 żołnierzy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA