REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Kosmos

1500 lat temu zniknęła niemal cała cywilizacja. Naukowcy podejrzewają, że winna jest kometa

Jak to możliwe, że ponad 1500 lat temu bez żadnego powodu ze wschodnich Stanów Zjednoczonych zniknęła niemal cała cywilizacja? Naukowcy podejrzewają, że winne mogą być szczątki komety, które spadły w tym rejonie.

uderzenie komety
REKLAMA

Od wielu lat badacze debatują na temat końca kultury Hopewell, która rozwijała się na terenie wschodniej i środkowej części Ameryki Północnej od 200 r. p.n.e. do około 500 r. n.e. Najwięcej stanowisk z tego okresu znaleziono na terenie dzisiejszego stanu Ohio, ale także w takich stanach jak Wisconsin, Indiana, Illinois, Iowa, Kansas i w Nowym Jorku. Nazwa kultury pochodzi od farmy Hopewell w Ohio, gdzie odkryto pierwsze kopce ziemne pochodzące właśnie z tego okresu.

REKLAMA

Na przestrzeni lat badacze stawiali różne hipotezy dotyczące końca kultury Hopewell. Nagły koniec w okolicach 500 roku tłumaczono albo wojną, albo jakąś katastrofą ekologiczną. Teraz jednak pojawiła się zupełnie nowa teoria.

Naukowcy analizujący stanowiska archeologiczne zawierające pozostałości po kulturze Hopewell zauważyli, że ziemia w tych regionach zawiera zaskakująco wysoką zawartość irydu i platyny. Już to stanowiło pierwszą wskazówkę mówiącą, że w tym regionie mogło dojść do upadku meteorytu. Co więcej, w warstwach ziemi znaleziono także warstwę węgla drzewnego w osadach, która mogłaby wskazywać na wydarzenie, w którym wygenerowane zostały bardzo wysokie temperatury.

Czy kulturę Hopewell wymordowała kometa?

Naukowcy podejrzewają, że ponad piętnaście wieków temu w tym rejonie Stanów Zjednoczonych mogło dojść do upadku potężnych fragmentów przelatującej w pobliżu Ziemi planetoidy. Teorię tę wspierają także inne argumenty. Lokalna ludność zaczęła wbudowywać fragmenty meteorytów w wyroby biżuteryjne, a wszędzie w lokalnych legendach przekazywanych przez potomków po dzisiaj mówi się o smoku, który spadł z nieba, niebiańskiej panterze, która powalała lasy, czy w końcu o tym, że na Ziemię spadło Słońce.

REKLAMA

Badania radiometryczne pozwoliły ustalić, że do upadku kometa mogła spaść na Ziemię między 252 a 383 rokiem n.e. Jeżeli kometa eksplodowała w trakcie lotu przez atmosferę, mogła wywołać pożary na obszarze większym niż dwadzieścia trzy tysiące kilometrów kwadratowych niszcząc po drodze wiele osad zamieszkałych przez przedstawicieli kultury Hopewell.

Naukowcy przyznają jednak, że wciąż więcej nie wiemy, niż wiemy, więc do ostatecznego ustalenia przyczyn końca kultury Hopewell jeszcze daleka droga. Nie zmienia to faktu, że teoria jest interesująca i jeszcze jest kilka sposobów, które pozwolą ją potwierdzić lub jej zaprzeczyć. Dla przykładu teraz naukowcy planują szczegółowo zbadać pyłki kwiatowe uwięzione w osadach. Wbrew pozorom mogą one nam dużo powiedzieć o tym, do czego tak naprawdę doszło 1500 lat temu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA