REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Duch Kijowa. Ukraiński pilot MiGa-29 zestrzelił sześć rosyjskich samolotów w 30 godzin

Duch Kijowa to ukraiński pilot samolotu myśliwskiego MiG-29, który zestrzelił sześć rosyjskich maszyn: dwa SU-35, SU-27, MiG-29, dwa szturmowe SU-25. A wszystko to w zaledwie 30 godzin.

Duch Kijowa. Ukraiński pilot zestrzelił sześć rosyjskich samolotów
REKLAMA

Wojna w Ukrainie trwa już ponad 36 godzin. Agresorzy nie osiągnęli zakładanych celów, ale posuwają się naprzód. W piątek, po fali nalotów na miasta i bazy wojskowe, drugiego dnia inwazji siły rosyjskie zbliżają się do stolicy Ukrainy, Kijowa. Tymczasem Ukraina ma pierwszych bohaterów wojennych.

REKLAMA

Wojna w Ukrainie trwa od czwartku. Od początku walk Rosja wystrzeliła ponad 200 pocisków balistycznych i manewrujących na Ukrainę - poinformował wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA. Niektóre uderzyły w obszary cywilne.

Mimo tego zmasowanego ataku ukraiński system dowodzenia, komunikacji i kontroli nie został zniszczony i armia ukraińska wciąż stanowi działającą całość.

Wojna w Ukrainie, południe kraju

W piątek, 25 lutego po godz. 16 pojawiły się informacje, że na plaże na zachód od Mariupola wysadzony został rosyjski desant. Według źródeł amerykańskich bierze w nim udział tysiące żołnierzy rosyjskiej piechoty morskiej.

Wojska rosyjskie próbują wedrzeć się do Mariupola, sytuacja jest pod kontrolą - podał wieczorem dziennikarzom burmistrz miasta.

Wybuch w Charkowie i obrona przeciwlotnicza w Odessie

Także na południu Ukrainy, armia rosyjska przedarła się przez obronę w Chersoniu. Po zaciekłych walkach na obrzeżach miasta, wojsko ukraińskie straciło kontrolę nad przejściem przez miasto. Siły Zbroje Ukrainy dodają, że wróg pokonał obronę miasta, wykorzystując duże siły i z dużymi stratami.

Zaciekłe walki trwają w Melitopolu.

Około godz. 18 polskiego czasu dotarły do nas także informacje o ostrzale Odessy. W mieście słychać wybuchy, a niebo rozświetlają paciorki pocisków artylerii przeciwlotniczej.

Wydawanie broni mężczyznom w Kijowie.

W okolicy Kijowa ciężkie walki toczą się na podejściu do stolicy na linii Bucha - Gostomel - Irpin. Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, które podaje informacje na temat wojny w Ukrainie, Rosjanom nie udało się zdobyć Czernichowa, ale mimo to otworzyli drogę na Kijów, omijając miasto. To pozwala agresorowi na przerzucenie sił rosyjskich z Białorusi.

Główne siły, które mają uderzyć na Kijów, znajdują się około 50 km od miasta.

Mieszkańcom Kijowa rozdano broń. Wydawano ją każdemu chętnemu, bez dokumentów. Mężczyźni gromadzili się w wyznaczonych miejscach, gdzie armia organizowała ich w grupy.

W radiu i telewizji nadawane są informacje o tym jak zrobić Koktajl Mołotowa.

Ukraiński MiG-29

Duch Kijowa

Niezależny serwis informacyjny NEXTA podał na Twitterze, że jeden pilot Ukraiński w ciągu 30 godzin zestrzelił sześć rosyjskich samolotów.

Duch Kijowa. Co o nim wiemy?

Ukraiński pilot myśliwskiego samolotu MiG-29 miał zestrzelić dwa SU-35, SU-27, MiG-29, dwa szturmowe SU-25. W sieci nazywany jest "Duchem Kijowa".

Ministerstwo Obrony Ukrainy twierdzi, że Duch Kijowa jest jednym z kilkudziesięciu doświadczonych pilotów rezerwy wojskowej, którzy wrócili do Sił Zbrojnych Ukrainy po inwazji Rosji.

Wojna w Ukrainie, wschód kraju

Na wschodzie kraju Siły Zbrojne Ukrainy cały czas bronią się w Charkowie i utrzymują linię w okolicach Doniecka. Po godz. 18 w sieci pojawiły się filmy przedstawiające potężną eksplozję w Charkowie. Nie jest do końca jasne, czy Rosjanie postanowili przypuścić szturm na to strategiczne miasto.

REKLAMA

Również po godz. 18 Rosja przekazała, że jej siły odcięły miasta Sumy i Konotop w północno-wschodniej Ukrainie, na północ od Charkowa.

Rosyjskie wojska starają się w niektórych miejscach unikać walki i przeć do przodu. Stąd doniesienia o kolumnach Putina w głębi kraju między innymi w miejscowości Romny.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA