REKLAMA
 1. SPIDER'S WEB
 2. Technologie
 3. Militaria

Bitwa o Kijów. Ukraińcy zastrzelili rosyjski transportowiec pełen spadochroniarzy

Wojna w Ukrainie trwa już trzecią dobę. W nocy z piątku na sobotę na całej linii frontu toczyły się zacięte walki. Agresorzy robią w niektórych miejscach postępy, ale są one niewielkie. Kijów pozostaje niezdobyty. Ukraińska armia walczy i stanowi całość. Ukraina zwróciła się do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o pomoc w usunięciu zwłok rosyjskich wojskowych.

Bitwa o Kijów. Ukraińcy zastrzelili rosyjski transportowiec pełen spadochroniarzy
REKLAMA

Jeszcze w piątek przed północą pojawiły się informacje, że Rosjanie planują przeprowadzić ogromny desant na południe od Kijowa. Do tego celu miała zostać wyznaczona 76 Gwardyjska Dywizja Desantowo-Szturmowa z Pskowa.

REKLAMA

Jednostka uchodzi za jedną z najbardziej elitarnych w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Była wykorzystana w dwóch wojnach czeczeńskich (w latach 1994-96 i 1999-2007) oraz w wojnie z Gruzją w sierpniu 2008 roku. W marcu 2014 żołnierze jednostki uczestniczyli w aneksji Krymu.

Dywizja jest wyposażona w nowoczesny sprzęt i często ćwiczy. W rejon działania zrzucana jest na spadochronach wraz z pojazdami opancerzonymi, które również są zrzucane z pokładów transportowców na spadochronach.

Wojna w Ukrainie. Zestrzelony Ił-76

Dywizja wykorzystuje do zrzutu samoloty transportowe Ił-76. To ogromne maszyny zabierające nawet 200 spadochroniarzy. I to właśnie taki samolot załadowany rosyjskimi żołnierzami miał zostać zestrzelony w piątek w nocy na południe od Kijowa w okolicy Wasylkowa.

O sukcesie poinformowały oficjalnie Siły Zbrojne Ukrainy, ale do tej pory nie zobaczyliśmy żadnych zdjęć z miejsca katastrofy. Jeśli jednak informacje potwierdzą się, będzie to duży sukces ukraińskiej armii, której obrona przeciwlotnicza przetrwała wysiłki Rosjan, mające na celu jej zniszczenie.

Byłaby to też swoista zemsta za ukraińskiego Ił-76, który został zestrzelony podczas podejścia do lądowania na lotnisku w Ługańsku w 2014 r. Samolot zestrzelili najprawdopodobniej komandosi ze specnazu. Lądująca maszyna nie miała żadnych szans na manewr, a załoga nie spodziewała się w tym miejscu walk. Zginęło wówczas 49 ukraińskich żołnierzy.

Kijów pozostanie niezdobyty. W nocy słychać było strzały w okolicy ogrodu zoologicznego, ale wydaje się, że Rosjanie gromadzą siły i zapasy, zanim zdecydują się na następny krok. Mimo to w nocy na stolicę Ukrainy uderzyły rosyjskie pociski manewrujące, bomby i drony.

Koncentracja wojsk rosyjskich na północ od Kijowa

Gwardia Narodowa Ukrainy informuje, że objęła ochroną wszystkie mosty w Kijowie. Ukraińcy spodziewają się, że na lewym brzegu stolicy mogą wylądować nowe wrogie grupy dywersyjne. Siły bezpieczeństwa proszą, by otwierać ogień do wszystkich celów, które będą próbowały przekroczyć mosty w kierunku prawego brzegu.

Wojna w Ukrainie. Straty Rosjan

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał zaktualizowane dane o stratach agresora z godz. 6 rano 26 lutego. Przybliżone dane:

 • Samolot -14
 • Śmigłowce - 8
 • Czołgi - 102
 • Bojowe wozy opancerzone - 536
 • Działa - 15
 • Buk SAM - 1
 • Inny sprzęt - 17
 • Żołnierze- ponad 3000 (dane szacunkowe)

W sieci pojawiają się nowe wideo, na których widać, że Rosjanie cały czas sprowadzają z Rosji i Białorusi ciężki sprzęt, w tym artylerię.

Rosyjscy żołnierze schwytani prze ukraińskich obrońców
REKLAMA

Tymczasem wojska rosyjskie pojawiają się coraz bliżej polskiej granicy. W obwodzie lwowskim w pobliżu miasta Brody ukraińskie wojsko odpierało rosyjskich spadochroniarzy. Burmistrz Lwowa, Andrij Sadowy poinformował o tym na Facebooku.

"Rosyjski desant wylądował z trzech śmigłowców w rejonie Brodów o 9 rano. Około 60 osób. Teraz wycofują się w kierunku lasu na terenie Lewiatynia. Siły zbrojne odpierają okupanta! Utrzymujemy sytuację pod kontrolą" - napisał burmistrz.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA