REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Ukraińcy rozbili specnaz i odbili centrum miasta. Bitwa o Charków - ciężkie walki trwają

Wojna na Ukrainie trwa już czwartą dobę. Mija ona póki co na zaciekłych walkach o Charków. Obrońcy donoszą, że udało im się po wyczerpujących walkach wyprzeć agresora ze wszystkich dzielnic miasta. Charków to strategiczne, drugie co do wielkości miasto na Ukrainie. Ma około 1,43 mln mieszkańców, niemal tyle ile Warszawa.

Ukraińcy rozbili specnaz i odbili centrum miasta. Bitwa o Charków - ciężkie walki trwają
REKLAMA

Charków położony jest na północnym wschodzie Ukrainy, zaledwie 25 km od granicy z Rosją. Miasto w ciągu ostatnich kilku dni jest świadkiem jednych z najbardziej intensywnych walk.

REKLAMA

W sobotę w nocy Rosjanie zaatakowali Charków za pomocą artylerii i wojsk pancernych. Na wideo w sieci słychać niekończący się grzmot wybuchów i łuny pożarów.

W niedzielę rano w Internecie pojawiły się filmy przedstawiające wojska Rosyjskie w niektórych dzielnicach Charkowa. Widać, że agresorzy zmienili taktykę. Pojazdy opancerzone otaczała piechota, a do opanowania ważnych obiektów rzucono spory oddział specnazu - elitarnych rosyjskich komandosów.

Ukraińcy rozbili specnaz

Konwój komandosów został całkowicie rozbity przez siły lokalnej obrony terytorialne. Resztki oddziału schroniły się w szkole, z której najeźdźcy prowadzili ogień do Ukraińców.

Walki toczył się w centrum i na obrzeżach, ponieważ Rosjanie przebili się do śródmieścia Charkowa wąskim klinem, od północy i od północnego wschodu, niemal okrążając część obrońców. Jednocześnie trzeci klin wbił się w miasto od wschodu.

Rosjanie w Charkowie i rozbity konwój specnazu.

Rosjanie często prowadzili ogień na ślepo, wiele cywilnych budynków zostało zniszczonych zarówno przez czołgi, jak i artylerię. Pojawiły się też filmy przedstawiające Rosjan kradnących w sklepach spożywczych, a nawet włamujących się do banków.

W tym trudnym dla Ukrainy dniu docierają do nas często sprzeczne informacje. Pewni możemy być tego, że Rosjanie będą chcieli zdobyć miasto za wszelką cenę. Z pewnością poczynili postępy na wschód i na zachód od miasta. Nie wiadomo czy miasto jest otoczone. Pewni możemy być tego, że będzie to ważna do obu stron bitwa.

Rozbity konwój w Charkowie

Przed godz. 15 polskiego czasu serwis defence-ua.com cytował szefa Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeha Synegubowa, który powiedział, że Rosjanie zostali wyparci z miasta.

Mamy całkowitą kontrolę nad Charkowem! Siły Zbrojne, Policja Narodowa, Siły Obronne działają, miasto jest całkowicie oczyszczane z wroga. Wróg rosyjski jest całkowicie zdemoralizowany

- powiedział Ołeh Synegubow.

Ukraińcy zamieścili też w mediach społecznościowych kolejne filmy przedstawiające pojmanych jeńców.

Rosyjscy jeńcy w Charkowie

Przedmieścia Charkowa są również pod pełną kontrolą armii ukraińskiej, a "na budynkach administracyjnych wywieszane są ukraińskie flagi".

REKLAMA

Ołeh Synegubow dodaje, że Siły Zbrojne Ukrainy walczą na wschodzi zachodzie miasta.

Rosyjscy żołnierze okradają bank
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA