REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Uważaj na wojskowe konwoje na polskich drogach. Zaczynają się ćwiczenia

W poniedziałek 21 lutego rozpoczną się na terytorium Polski organizowane przez USA, wielonarodowe ćwiczenia Saber Strike 2022. Wezmą w nich udział także żołnierze Wojska Polskiego. Na drogach pojawią się wojskowe konwoje.

Polska armia w USA
REKLAMA

Saber Strike to międzynarodowe ćwiczenia odbywające się na terenie Polski co dwa lata. Celem manewrów jest przygotowanie sojuszników i partnerów NATO do reagowania na kryzysy regionalne.

Armia zapewnia, że wydarzenia szkoleniowe, takie jak Saber Strike 22, są planowane z dużym wyprzedzeniem i nie są powiązane z żadną bieżącą sytuacją lub trwającą operacją wojskową w regionie.

REKLAMA

Armia USA przejedzie przez Polskę

Scenariusz Saber Strike 22 zakłada między innymi przerzut wojsk z Niemiec do zagrożonych regionów na wschodzie NATO. W Polsce pojawiły się już między innymi amerykańskie śmigłowce AH-64D Apache. W sieci pojawiły się filmiki z przelotu 14 maszyn oraz zdjęcia z lotniska we Wrocławiu gdzie maszyny tankowały paliwo.

Z kolei pododdział 2 Pułku Kawalerii USA (2nd Cavalry Regiment) przejedzie z Niemiec do krajów bałtyckich przez terytorium Polski, na trasie Jędrzychowice (przejście graniczne z Niemcami), Żagań, Wrocław, Łask, Mińsk Mazowiecki, Orzysz, Budzisko (przejście graniczne z Litwą). 

Marszem na odcinku Żagań-Orzysz, w którym uczestniczy pododdział z 17 Brygady Zmechanizowanej, kieruje 11 Dywizja Kawalerii Pancernej. Na poligonie w Bemowie Piskim odbędzie się wspólne szkolenie żołnierzy z Polski oraz sojuszników.

Saber Strike 22 w całej Polsce

Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22 potrwają na terenie Polski do 26 marca 2022 r. W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe.

Ruch będzie się odbywał przez 11 województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63. 

Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach wojskowych poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. 

Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. Pozwoli zweryfikować efektywność wymiany informacji między nimi oraz ich współpracę. 

Ćwiczenia Saber Strike

Sabre Strike to coroczne, międzynarodowe ćwiczenie organizowane od 2010 roku przez United States Army Europe (USAREUR). Skoncentrowane są one na ćwiczeniu obrony państw bałtyckich. Ćwiczenia obejmują wiele lokalizacji na Litwie, Łotwie i Estonii, ale także w Polsce. Udział w nich bierze każdorazowo około 18 tys. żołnierzy nawet z 19 krajów.

Ćwiczenia Sabre Strike koncentrują się na takich aspektach jak przerzut wojsk do terenów zagrożonych przez przeciwnika, współpraca międzynarodowych jednostek, wzywanie wsparcia lotniczego. Ważną częścią manewrów są także ćwiczenia sztabowe.

Wszystkie działania na ternie Polski są koordynowane i kierowane przez Wojsko Polskie. W ćwiczeniu weźmie udział około 1300 żołnierzy z Polski oraz około 300 jednostek sprzętu wojskowego z 17 Brygady Zmechanizowanej, 15 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 4 pułku chemicznego, 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także Wojska Obrony Terytorialnej.

Jak się zachować na drodze podczas przejazdów wojskowych kolumn?

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów.

REKLAMA

Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie - ich wydłużonej drodze hamowania.

Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne. 

Przypominamy również, że wszelkie informacje na temat bieżącej sytuacji na drogach krajowych dostępne są pod numerem całodobowej Informacji Drogowej GDDKiA - 19 111 oraz w serwisie mapowym GDDKiA drogi.gddkia.gov.pl. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA