REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Do Polski przybył amerykański Brygadowy Zespół Bojowy. W Gdyni wyładowano 200 pojazdów Stryker

Do Polski trafiła nowa jednostka armii Stanów Zjednoczonych. Ponad 200 pojazdów przypłynęło na pokładzie statku ARC Patriot i zostało już wyładowanych w porcie w Gdyni. Wyposażona w kołowe wozy Stryker jednostka będzie częścią Battle Group Poland.

Do Polski przybył amerykański Brygadowy Zespół Bojowy. W Gdyni wyładowano pojazdy Stryker
REKLAMA

W Polsce działa jedna z czterech grup bojowych eFP NATO (ang. enhanced Forwad Presence – wzmocniona Wysunięta Obecność NATO), tak zwana Battle Group Poland. Została ona utworzona przez Stany Zjednoczone przy udziale wojsk z Rumunii, Wielkiej Brytanii raz Chorwacji. Pozostałe z nich działają na Litwie, Łotwie i Estonii.

REKLAMA

Każda grupa bojowa liczy ok. 1000-1500 żołnierzy, stacjonujących w systemie rotacyjnym.

Swoją misję w Polsce rozpoczął właśnie 1. batalion 185. Pułku Piechoty, a do Stanów Zjednoczonych przewieziono sprzęt 3. batalionu 161. Pułku Piechoty 81. Brygadowego Zespołu Bojowego.

81st Stryker Brigade Combat Team (Brygadowy Zespół Bojowy) to jednostka Gwardii Narodowej Armii Stanów Zjednoczonych stacjonująca w stanach Waszyngton, Oregon i Kalifornia. Brygada składa się z siedmiu batalionów - batalionu kawalerii (rozpoznawczego), batalionu wsparcia, batalionu inżynieryjnego, trzech batalionów piechoty i batalionu artylerii oraz jednostek dowodzenia i liczy w sumie 4413 żołnierzy.

Standardowy Stryker Brigade Combat Team składa się zazwyczaj z: 130 Strykerów, transporterów piechoty; 9 Strykerów z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi; 27 pojazdów do ewakuacji medycznej; 12 pojazdów inżynieryjnych; 32 pojazdów dowodzenia; 36 Strykerów z moździerzami 120 mm, 56 pojazdów rozpoznawczych; 13 pojazdów wsparcia ogniowego oraz 12 mobilnych systemów dział 105 mm na podwoziu Strykera.

Wyładunek wojsk amerykańskich w porcie w Gdyni.

Podstawą Stryker Brigade Team są pojazdy Stryker.

To rodzina kołowych wozów opancerzonych będących na wyposażeniu Armii Stanów Zjednoczonych od roku 2002. 

Pojazd niezależnie od wersji posiada taki sam silnik (Caterpillar C7 o mocy 260 kW (350 KM)) i podwozie. Poszczególne wersje różnią się wyposażeniem, uzbrojeniem i ewentualnie konstrukcją nadwozia pojazdu. Stryker waży od 19 do 26 ton, w zależności od wariantu.

Wóz posiada trakcję kołową 8x8. Osiąga on prędkość maksymalną ok. 96 km/h (60 mil/h) oraz posiada zasięg maksymalny do ok. 482 km (300 mil).

Kadłub pojazdów typu Stryker wykonany jest z wysokiej jakości płyt stalowych. W celu ochrony przed atakiem z ręcznych granatników przeciwpancernych (np. RPG-7) pojazdy można wyposażyć w dodatkowe osłony przed pociskami z głowicą kumulacyjną (tzw. klatki lub pancerz listwowy).

Stryker może zmieniać ciśnienie we wszystkich ośmiu oponach, aby dostosować je do warunków terenowych: autostrady, terenu, błota/piasku/śniegu i sytuacji awaryjnych. 

M1126 Infantry Carrier Vehicle

Powstało wiele wariantów Strykera.

Wśród nich najczęściej spotykane to:

M1126 Infantry Carrier Vehicle (ICV) - wersja podstawowa, transporter piechoty. Uzbrojony w wkm M2 lub granatnik Mk19 i karabin maszynowy M240. Przedział transportowy mieści 9 żołnierzy. Wprowadzony do US Army w roku 2002.

M1128 Mobile Gun System (MGS) - Wóz wsparcia ogniowego (WWO) na podwoziu kołowym. Główne uzbrojenie stanowi armata M68A2 kal. 105 mm. Wprowadzony do US Army w roku 2005.

M1128 Mobile Gun System (MGS)

M1134 Anti-Tank Guided Missile Vehicle (ATGMV) - samobieżna wyrzutnia rakiet przeciwpancernych. Główne uzbrojenie stanowi wyrzutnia pocisków TOW.

M1296 Infantry Carrier Vehicle – Dragoon (ICV-D), wyposażona jest w bezzałogową wieżę Kongsberg Protector MCT-30 z 30 mm armatą XM813.

Ponadto produkowane są wersje rozpoznawcze, dowodzenia, wsparcia ogniowego itp.  

M1126 Stryker z 25 Dywizji Piechoty USA w Iraku. Widoczny tak zwany pancerz listwowy.

Stryker przeszedł swój chrzest bojowy podczas konfliktu w Iraku w latach 2003-11, podczas misji Iraq Freedom i później. Żołnierze chwalili jego mobilność i odporność na improwizowane ładunki wybuchowe. W walce sprawdził się też charakterystyczny pancerz listwowy.

REKLAMA

Pułkownik Robert Brown z 25. Dywizji Piechoty powiedział, że jego jednostka Strykerów, podczas misji w Iraku, została zaatakowana w sumie 84 razy przez VBIED (ładunki wybuchowe umieszczane w samochodach, najczęściej odpalane przez samobójców) samochodowe bomby).

Większość żołnierzy odeszła z tego bez najmniejszego zadrapania. To absolutnie niesamowite - podsumował pułkownik.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA