REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Jest odpowiedź USA na wojnę Rosji z Ukrainą. Żołnierze słynnej amerykańskiej dywizji trafią do Polski

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden formalnie zatwierdził rozmieszczenie dodatkowych wojsk USA w Europie Wschodniej. 1700 dodatkowych żołnierzy z USA trafi do Polski. Przerzut wojsk jest wyrazem poparcia dla sojuszników NATO, którzy czują się zagrożeni przez rosyjskie posunięcia wojskowe w pobliżu Ukrainy - mówią amerykańscy urzędnicy.

Jest odpowiedź USA na wojnę Rosji z Ukrainą. Żołnierze słynnej amerykańskiej dywizji trafią do Polski
REKLAMA

Prezydent USA Joe Biden wyśle ​​w tym tygodniu dodatkowe wojska do Europy. Ruch ten spowodowany jest utrzymującymi się obawami przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

REKLAMA

Około 2000 żołnierzy zostanie wysłanych z Fort Bragg w Północnej Karolinie do Niemiec i Polski (1700 z nich trafi do Polski), a kolejne 1000 wojskowych stacjonujących już w Niemczech trafi do Rumunii.

Stany Zjednoczone postawiły w ostatnich dniach 8500 żołnierzy w USA w stan podwyższonej gotowości.

82 Dywizja to weterani

Amerykańska 82 Dywizja Powietrznodesantowa jest jedną z najsłynniejszych amerykańskich dywizji. Jednostka ta znajduje się w ciągłej gotowości bojowej i może zostać zrzucona przy wykorzystaniu spadochronów w dowolne miejsce na świecie wraz z całym wyposażeniem dywizji.

Żołnierz 82 Dywizji Powietrznodesantowej w trakcie świczeń.

Dywizja ta stanowi filar sił szybkiego reagowania Armii Stanów Zjednoczonych. Stałym miejscem stacjonowania powyższej dywizji jest Fort Bragg w Północnej Karolinie.

82 Dywizja brała udział w najsłynniejszych operacjach wojennych II Wojny Światowej m.in. w Operacji Husky czy lądowaniu w Normandii. Po 1945 r. jej żołnierze brali udział w wojnach m.in. w Wietnamie, Iraku czy Afganistanie.

Siły zbrojne USA w Polsce

W Polsce nie tylko stacjonują wojska sojusznicze, ale również struktury dowodzące wojskami NATO i USA na całej wschodniej flance. W Polsce przebywa aktualnie około 5000 żołnierzy USA, a w Europie jest ich ogółem około 80 tys.

NATO rozmieściło w okolicach Orzysza jedną z czterech grup bojowych eFP (ang. enhanced Forwad Presence – wzmocniona Wysunięta Obecność). Została ona utworzona przez Stany Zjednoczone przy udziale wojsk z Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji.

Amerykańskie wojska pancerne w trakcie ćwiczeń w Polsce.

Koordynację działań wszystkich czterech grup bojowych eFP powierzono utworzonej w Elblągu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Krajem ramowym dywizji jest Polska, a w jej skład wchodzą żołnierze z: Polski, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Słowacji. 

W efekcie dwustronnych polsko-amerykańskich uzgodnień, w ramach amerykańskiej operacji Atalntic Resolve, do Polski trafiła Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, której wojska stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie, Toruniu i Bolesławcu, zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego stacjonujący w Powidzu oraz pododdziały logistyczne. 

Amerykańscy żołnierze w Redzikowie.

Amerykanie zdecydowali również o przeniesieniu z Niemiec do Poznania tzw. Elementu Dowodzenia Misji operacji Atlantic Resolve, który kieruje działaniami żołnierzy amerykańskich nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych państwach regionu. Od  października 2019 roku struktura ta funkcjonuje jako Wysunięte Dowództwo Dywizyjne. Koordynuje funkcjonowanie SZ USA w naszym regionie w ramach operacji Atlantic Resolve. 

REKLAMA

W listopadzie 2020 roku w Poznaniu rozpoczęło działalność wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. To jedyna struktura tego szczebla dowodzenia rozmieszczona w Europie; z Polski dowodzone będą amerykańskie siły lądowe na naszym kontynencie.

W trakcie budowy jest również baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, która zapewni obronę Polski i części europejskiego terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego przed ograniczonym atakiem rakietami balistycznymi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA