REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Rakiety, wywiad, siły specjalne, szkolenia. Kto i jak pomaga Ukrainie?

Rosja rozmieściła około 100 000 żołnierzy na swojej granicy z Ukrainą, co może być preludium do inwazji. O wsparciu dla Ukrainy zapewniają niemal wszystkie państwa wolnego świata. Czy w godzinie próby skończy się tylko na słownych deklaracjach, czy też pomoc ma bardziej realną formę? Są państwa, które zagrożoną Ukrainę zdecydowały się wesprzeć konkretną pomocą - bezcennymi danymi wywiadowczymi i amunicją.

Rakiety, wywiad, siły specjalne, szkolenia. Kto i jak pomaga Ukrainie?
REKLAMA

Niektórzy analitycy uważają, że rosyjski prezydent Władimir Putin może chcieć przejąć większą część ukraińskiego terytorium w celu stworzenia mostu lądowego między Rosją a Krymem.

REKLAMA

W obliczu poważnej mobilizacji rosyjskich wojsk ponownie zagrażających Ukrainie i ostrzeżeń amerykańskiego wywiadu o potencjalnej inwazji, państwa NATO postanowiły wesprzeć naszego wschodniego sąsiada. Sprawdziliśmy, kto i jak pomaga Ukrainie.

Polskie wsparcie: szkolenia

Współpraca wojskowa sił zbrojnych Polski i Ukrainy prowadzona jest na kilku poziomach, ale głównie dotyczy szkoleń. Cyklicznie odbywają się spotkania szefów obrony oraz szefów podległych zarządów, które umożliwiają wymianę poglądów na temat systemu kierowania i dowodzenia, użycia sił zbrojnych w sytuacjach kryzysowych, rozpoznania, czy szkoleń.

Oba kraje prowadzą współpracę podczas szkoleń dowództw, sztabów i wojsk, w tym m.in. wojsk specjalnych. Regularnie też odbywają się polsko-ukraińskie ćwiczenia wojskowe.

Strona polska dzieli się wiedzą i doświadczeniami związanymi z procesem dostosowywania Sił Zbrojnych RP do standardów NATO oraz wspiera Ukrainę w procesie transformacji jej Sił Zbrojnych do struktur wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Litewskie wsparcie: broń oraz instruktorzy

Litewski Minister obrony Arvydas Anusauskas zapowiedział w ostatnich dniach, że Litwa planuje zwiększyć wsparcie dla Ukrainy poprzez zwiększenie liczby instruktorów wojskowych i przekazanie sprzętu, zarówno śmiercionośnego, jak i nieśmiercionośnego.

Litwa planuje w najbliższym czasie przekazać Ukrainie między innymi sprzęt termowizyjny.

Kanadyjskie wsparcie: pieniądze i siły specjalne

Kanada wspiera aktywnie Ukrainę od 2014 roku, kiedy to Rosja dokonała inwazji i aneksji Krymu oraz rozpoczęła destabilizację wschodniego regionu Ukrainy. Pomoc finansowa od tego czasu to 700 mln dol.

Kanada regularnie wysyła też swoich wojskowych, w tym siły specjalne, by ci szkolili żołnierzy ukraińskich Sił Zbrojnych. Kanada wspiera także Ukrainę, przekazując jej broń.

Według najnowszych informacji, w tym tygodniu na Ukrainę dotarła też niewielka grupa kanadyjskich sił specjalnych, która prowadzi intensywne ćwiczenia z Ukraińcami.

Kanada zainicjowała także trwającą od 14 kwietnia 2015 do marca 2022 r. operację Unifier. W jej trakcie, w ponad 300 kursach przeszkolono ponad 10 tys. ukraińskich żołnierzy.

Równolegle ze wsparciem politycznym, NATO znacznie zwiększyło praktyczną pomoc dla Ukrainy. Na szczycie w Warszawie w 2016 r., działania NATO na rzecz Ukrainy weszły w skład Kompleksowego Pakietu Pomocy (WPR). WPR ma na celu wspieranie zdolności Ukrainy do zapewnienia własnego bezpieczeństwa oraz wdrażania szeroko zakrojonych reform w sektorze bezpieczeństwa i obrony w oparciu o zasady i najlepsze praktyki euroatlantyckie. 

Obecnie pakiet obejmuje misję doradczą przy Przedstawicielstwie NATO na Ukrainie, a także 16 programów budowania potencjału Sił Zbrojnych Ukrainy i Fundusze Powiernicze. Wsparcie dotyczy między innymi dowodzenia, kontroli, komunikacji czy cyberobrony.

Podczas szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. ustanowiono także natowsko-ukraińską platformę przeciwdziałania wojnie hybrydowej.

W czerwcu 2020 r. Ukrainie przyznano status Partnera Enhanced Opportunity w Sojuszu, co daje jej dostęp do ćwiczeń NATO, szkoleń i wymiany informacji.

W 2015 r. Wielka Brytania rozpoczęła operację Orbital czyli akcję szkolenia ukraińskich sił zbrojnych. W sierpniu 2020 r. Wielka Brytania rozpoczęła międzynarodową inicjatywę szkolenia morskiego, która zwiększa zdolność ukraińskiej marynarki wojennej do działania na Morzu Czarnym. 

We wtorek 18 stycznia w Kijowie wylądowały pierwsze gigantyczne samoloty transportowe C-17 należące do armii Wielkiej Brytanii, które wyładowane były przeciwpancernymi pociskami kierowanymi (ppk) NLAW.

W ciągu dwóch ostatnich dni Wielka Brytania dostarczyła więcej broni przeciwpancernej niż wszystkie kraje NATO od 2014 roku. W sumie z bazy sił powietrznych Brize Norton do Boryspola dotarło minimum sześć samolotów.

Jeden C-17A przewozi 10 palet z 18 wyrzutniami NLAW, czyli 180 ppk na lot. Z obliczeń wynika więc, że Ukraińcy otrzymali 1080 pocisków.

Pociski NLAW (czasem zwane też MBT LAW - Main Battle Tank and Light Armour Weapon) to ręczna, jednostrzałowa wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu typu odpal i zapomnij, produkowana przez szwedzkie przedsiębiorstwo Saab Bofors Dynamics.

Masa broni to 11,6 kg, a zasięg pocisku to 600 m. Pocisk posiada tak zwany system miękkiego startu, pozwalający na użycie go przez piechotę z zamkniętej przestrzeni, np. budynków. 

Wraz z pociskami na Ukrainę dotarli też brytyjscy żołnierze, którzy mają przeszkolić swoich ukraińskich kolegów z obsługi nowej broni.

Amerykańscy żołnierze podczas treningu z wojskiem ukraińskim.

Amerykańskie wsparcie: szkolenia, pociski, wywiad

Od 2014 roku Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie ponad 2,5 mld dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia oraz zaopatrzenia w sprzęt wojskowy. 

Stany Zjednoczone zaczęły dostarczać Ukrainie śmiercionośną broń w 2018 r. W marcu 2021 r. Departament Obrony ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 125 mln dolarów, pierwszy tego typu w ramach administracji Bidena. Kolejne pakiety ogłoszono w czerwcu i wrześniu 2021 r.

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały też od USA przeciwpancerne pociski kierowane FGM-148 Javelin. W sumie jest to 77 zespołów celowania i naprowadzania (CLU) i 540 pocisków kierowanych różnych wersji.

Stany Zjednoczone wspierają także Ukrainę danymi wywiadowczymi od 2014 roku. Informację taką podał we wtorek Biały Dom. Nad Ukrainą regularnie pojawiają się amerykańskie nowoczesne samoloty rozpoznawcze, zbierając dane wywiadowcze w trakcie lotu wzdłuż granicy z Rosją oraz w pobliżu okupowanego Krymu.

Boeing RC-135V/W Rivet Joint

Boeing RC-135 to amerykański samolot zwiadowczy, przeznaczony do rozpoznania fotograficznego i elektronicznego. Maszyna została zbudowana na bazie samolotu transportowego Boeing C-135 Stratolifter. Opracowano całą rodzinę maszyn RC-135 przeznaczonych do wypełniania różnorakich zadań rozpoznawczych.

RC-135V/W Rivet Joint

RC-135V/W Rivet Joint to standardowa powietrzna platforma rozpoznania elektromagnetycznego (SIGINT) w Siłach Powietrznych USA. Misje wykonywane przez RC-135 są oznaczone jako Burning Wind lub Misty Wind. 

RC-135V/W wyposażony jest w radar obserwacji bocznej i przeznaczony jest do rozpoznania radioelektronicznego obejmującego lokalizację i rozpoznanie emisji promieniowania elektromagnetycznego, emisji radiolokacyjnych, elektronicznych i, w najszerszym zakresie, komunikacyjnych – COMINT (z ang. Communication Intelligence).

Głównym zadaniem stawianym przed załogami samolotu jest śledzenie elektronicznej wymiany danych na wybranym obszarze, tym samym, budowanie stopnia elektronicznej aktywności potencjalnego przeciwnika. Maszyna działa w oddaleniu od rzeczywistego obszaru zainteresowania o około 240 km.

Przechwytywane przez nią transmisje mogą być w czasie rzeczywistym przekazywane wybranym odbiorcom. Dzięki temu załoga samolotu jest w stanie nie tylko namierzyć transmisję, ale również zlokalizować punkt, z którego została przesłana.

Załoga maszyny w pełnym składzie liczy 27 członków - trzech operatorów systemów walki radioelektronicznej, pilotów i techników pokładowych oraz 14 analityków z obszaru wywiadu. Samoloty podporządkowane są dowództwu Air Combat Command. Operują w ramach 55 Skrzydła z Offutt Air Force Base w Nebrasce, korzystając z różnych wysuniętych lokalizacji na całym świecie.

Northrop Grumman E-8C Joint STARS

Northrop Grumman E-8C Joint STARS to amerykański samolot rozpoznania pola walki i dowodzenia opracowany na bazie cywilnej maszyny Boeing 707-300. Dzięki zastosowanym w samolocie systemom elektronicznym - zwłaszcza radarowym - E-8 monitoruje obraz pola walki w czasie rzeczywistym, wykrywając poruszające się i nieruchome pojazdy, śmigłowce, budynki oraz zgrupowania wojsk.

Northrop Grumman E-8C Joint STARS

Pod wzmocnionym kadłubem E-8C zamocowano dwunastometrową owiewkę, w której wnętrzu znajduje się antena matrycowo-fazowego radaru AN/APY-7 o długości 7,3 m. Radar ma możliwość dozoru obszaru o powierzchni 50 000 km2. Identyfikuje i śledzi pojazdy naziemne, śmigłowce i samoloty.

W przypadku pracy na wybranym sektorze może dokładnie rozpoznać obszar o powierzchni od 20 do 50 km2. W takim zakresie pracy operatorzy radaru są w stanie określić, czy mają do czynienia z pojazdami kołowymi, czy gąsienicowymi.

Praca w trybie radaru z syntetyczną aperturą pozwala uzyskać szczegółowy obraz wybranego obszaru. Załogę samolotu stanowi czterech pilotów i piętnastu operatorów systemu (liczba operatorów systemów pokładowych może się zmieniać w zależności od prowadzonej misji).

Uzyskane przez samolot informacje na bieżąco wysyłane są do ośrodków dowodzenia wojsk lądowych i lotnictwa.

FGM-148 Javelin 

FGM-148 Javelin to amerykański ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany typu odpal i zapomnij.

REKLAMA

System zbudowany jest z jednostki dowodzenia i odpalania (CLU - Command Launch Unit), będącej pasywnym systemem identyfikacji celu, wykorzystującym podczerwień, oraz jednostką kontroli ognia ze zintegrowanym celownikiem dziennym i termowizorem oraz z pocisku Javelin umieszczonym w wyrzutni tubowej.

Zasięg skuteczny to w najnowszej wersji 4750 m. Masa rakiety to 11,8 kg, a CLU - 6,4 kg. Jeden pocisk do wyrzutni Javelin kosztuje 80 tys. dolarów, a CLU 125 tys. dolarów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA