1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Jedziesz za granicę? Zaktualizuj paszport covidowy w mObywatelu. Są nowe kody QR

Paszport covidowy w ramach aplikacji mObywatel doczekał się aktualizacji. Pod jego odświeżeniu dostaniemy dodatkowe kody QR uzupełniające Unijny Certyfikat COVID, które przydadzą się podczas podróży zagranicznych. Jak to zrobić?

unijny-certyfikat-covid-19-paszport-covidowy-mobywatel-odswiezanie-kody-qr-dawka-przypominajaca

mObywatel to aplikacja rządowa, która zastępuje nam całkiem sporo dokumentów, w tym dowody osobistedowody rejestracyjneprawa jazdyrecepty oraz legitymacje szkolne i studenckie, a od niedawna nawet bilety PKP. Oprócz tego w tym programie od samego początku można było wygenerować certyfikat z kodem QR poświadczającym zaszczepienie się, który poźniej zastąpił tzw. paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID, honorowany w całej Unii Europejskiej.

mObywatel z aktualizacją - nowe kody QR do paszportu covidowego

Ze względu na to, że dawki przypominające wprowadziły niemałe zamieszanie w świecie paszportów covidowych, twórcy mObywatela przygotowali aktualizację swojej aplikacji. Od teraz będziemy mogli wygenerować dodatkowe kody QR, które uzupełnią ten główny Unijny Certyfikat COVID - osobno dla każdej dawki szczepionki.

Aby wygenerować nowe kody QR, należy mieć mObywatel w wersji 3.1.1 (18.119) dla Androida oraz 2.4.1 (588) w przypadku iPhone'a i zdecydowanie warto to zrobić. Wcześniej system potrafił błędnie klasyfikować dawkę przypominającą jako np. drugi zastrzyk z dwóch, przez co niektórzy obywatele mieli problemy podczas kontroli dokumentów na lotnisku.

Unijny Certyfikat COVID - którego kodu QR użyć?

To, który certyfikat powinniśmy przedstawić podczas kontroli w trakcie podróży zagranicznej, zależy od tego, jaki system informatyczny wykorzystuje kraj, który odwiedzamy. Jak wyjaśnia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w niektórych przypadkach trzeba pokazać ten ostatni, a w innych - przedostatni.

Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, warto odświeżyć swój paszport covidowy przed wyjazdem. Pozostaje mieć nadzieję, że osoby skanujące kody nie będą kręcić nosem, gdy ktoś pokaże najpierw niedziałający kod QR, by potem przedstawić inny, który już zadziała i nie uznają zagubionych ludzi za oszustów, którzy kupili sobie certyfikat na czarnym rynku.

unijny-certyfikat-covid-19-paszport-covidowy-mobywatel-odswiezanie-kody-qr-dawka-przypominajaca
Po aktualizacji można sprawdzić osobno certyfikat dla każdej z przyjętych dawek

Jak odświeżyć paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID?

W celu wygenerowania nowego kodu QR oraz kodów dodatkowych w ramach paszportu covidowego należy otworzyć mObywatela zaktualizowanego i zalogować się na swoje konto. W kolejnym kroku trzeba przejść do sekcji Unijny Certyfikat COVID, a następnie kliknąć na samym dole przycisk odświeżania.

Po aktualizacji powinny pojawić się osobne kody QR dla wszystkich dawek szczepionki przedłużających ważność certyfikatu, które przyjął dany obywatel - czyli dwóch podstawowych w przypadku szczepionek Astra&Zeneca, Pfizer i Moderną oraz jednej podstawowej w przypadku szczepionki Johnson&Johnson. Do tego dochodzą tzw. boostery nazwane często nieprecyzyjnie trzecią dawką.

To, czego nie zobaczymy w aplikacji mObywatel, to dawki uzupełniające przeznaczone dla osób z zaburzeniami odporności. Aplikacja ich nie odnotowuje, ale nie powinien to być zbyt duży problem w kontekście paszportu covidowego - i tak nie przedłużają one ważności Unijnego Certyfikatu COVID.