REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Rosja powiększa siły na granicy z Ukrainą. Ściągnęli rakiety balistyczne, stworzyli grupę desantową

Rosja nieustannie powiększa swój potencjał militarny przy granicy z Ukrainą. W najnowszym arsenale gromadzących się sił są wyrzutnie pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu Iskander. Dodatkowo w kierunku Morza Czarnego płynie armada rosyjskich okrętów desantowych.

Rosja powiększa siły na granicy z Ukrainą. Rakiety balistyczne i grupa desantowa
REKLAMA

Sytuacja przy granicy Ukrainy z Rosją wciąż jest napięta. Najnowszy raport ukraińskiego wywiadu cytowany przez CNN mówi o stale rosnącej liczbie rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy. W sumie żołnierzy ma być już ponad 127 tys. Około 106 tys. z nich to żołnierze sił lądowych, a pozostali należą do sił powietrznych i marynarki wojennej.

REKLAMA

Ukraińcy podają także, że liczba separatystów we wschodniej Ukrainie szacowana jest na 35 tys. Wspierać ma ich dodatkowo 3 tys. regularnych rosyjskich żołnierzy.  

Ukraina ostrzegła, że Rosja "prawie zakończyła" gromadzenie sił, które mogą zostać użyte do ofensywy, a Moskwa może w każdej chwili rozpocząć inwazję - podał CNN.

Ukraiński wywiad wojskowy ustalił także, że na przełomie grudnia i stycznia Rosja przeniosła na granicę "zapasy amunicji i szpitale polowe", co według Ukrainy "potwierdza przygotowanie do działań ofensywnych".

Według Ukraińców nasiliła się również rosyjska aktywność wywiadowcza przeciwko Ukrainie. W pobliżu granicy rozmieszczono dodatkowe jednostki zajmujące się nasłuchem radiowym i zwiadem satelitarnym, a liczba lotów zwiadowczych wzdłuż granicy potroiła się.

Dodatkowo rosyjska flota okrętów desantowych płynie w kierunku Morza Czarnego. Okręty rosyjskiej Floty Bałtyckiej: Korolew, Mińsk i Kaliningrad oraz okręty Floty Północnej: Oleniegorskij gorniak, Piotr Morgunow i Georgiy Pobedonosets utworzyły w okolicach Wielkiej Brytanii jedną grupę i skierowały się w stronę Morza Śródziemnego.

Każdy z nich może przetransportować dwie kompanie piechoty i około 25 pojazdów o masie 250 t.

Okręt desantowy Kaliningrad

Ostre słowa prezydenta Joe Bidena

Napięcie polityczne wokół potencjalnej wojny na Ukrainie każdego dnia narasta. Prezydent USA Joe Biden postawił sprawę jasno: jeśli jakiekolwiek rosyjskie siły wojskowe przekroczą granicę Ukrainy, będzie to oznaczało ponowną inwazję i spotka się z szybką, silną i wspólną odpowiedzią ze strony Stanów Zjednoczonych i sojuszników.

W wydanym przez Biały Dom oświadczaniu prezydent Biden stwierdza też, że Amerykanie wiedzą z wieloletniego doświadczenia, że ​​Rosjanie mają obszerny zestaw działań dotyczących agresji, poza działaniami militarnymi, w tym cyberataki i taktyki paramilitarne

Prezydent zapewnił, że te akty rosyjskiej agresji spotkają się ze zdecydowaną, wzajemną i zjednoczoną reakcją.

Tego samego dnia poinformowano o zatwierdzeniu kolejnej transzy pomocy militarnej dla Ukrainy w kwocie 200 mln dol.

Koncentracja Iskanderów przy granicy z Ukrainą

Tymczasem przy granicy Rosji z Ukrainą pojawiły się budzące niepokój wyrzutnie rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Iskander-M. Ukraiński wywiad potwierdził, że na granicę zostały przeniesione dodatkowe grupy taktyczne pocisków Iskander.

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że w pobliżu granicy znajduje się 36 wyrzutni Iskander. Mają one w swoim zasięgu nie tylko Kijów, ale także wiele kluczowych elementów infrastruktury wojskowej Ukrainy.

Analizując filmiki pojawiające się na TikToku, zespół Conflict Intelligence Team zdołał ustalić, że Rosjanie przerzucili na zachód dwie jednostki uzbrojone w Iskandery - z Ułan-Ude i z Birobidżan - 103. i 107. brygadę rakietową.

Iskander (oznaczenie NATO: SS-26 Stone) to lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu (SRBM), umieszczony na mobilnej platformie samochodowej z wyrzutnią typu TEL.

Zapewne w każdym scenariuszu wojennym zakładanym przez Moskwę, Iskandery byłyby jedną z pierwszych wykorzystanych broni. Za ich pomocą można zniszczyć systemy obrony przeciwlotniczej, co utorowałoby drogę lotnictwu.

Iskandery mogą być użyte do zniszczenia centrów dowodzenia, łączności, koncentracji wojsk, strategicznych mostów, bunkrów z amunicją itp.

Iskander jest pociskiem balistycznym o długości 7,3 m, średnicy 0,92 m i masie startowej od 3800 kg do 4020 kg. Wysoka prędkość wynosząca około 2100 m/s pozwala mu przełamywać obronę antyrakietową.

REKLAMA

Iskander porusza się po spłaszczonej trajektorii lotu poniżej wysokości 50 km. Potrafi wykonywać manewry z przeciążeniem 30 g w fazie końcowej, utrudniając przechwycenie przez systemy obronne. Iskander może przenosić głowice konwencjonalne o masie od 480 kg do 720 kg. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA