1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Tak wygląda rosyjska misja pokojowa w Kazachstanie. Drony do zagłuszania komórek i pojazdy opancerzone

Rządzący Kazachstanem prezydent Kasym-Żomart Tokajew wezwał na pomoc rosyjskie wojsko, po tym jak na ulice wielu miast w kraju wyszli protestujący przeciwko podwyżkom ludzie. Rosja ochoczo przystąpiła do tak zwanej misji pokojowej, odpowiadając na wezwanie wysłaniem pojazdów opancerzonych i sprzętu do walki elektronicznej.

Tak wygląda rosyjska misja pokojowa w Kazachstanie. Drony do zagłuszania komórek i pojazdy opancerzone

Analizę sprzętu przerzuconego do Kazachstanu przygotował na Twitterze Rob Lee, specjalista do spraw związanych z rosyjskim wojskiem. W oficjalnych materiałach przygotowanych między innymi przez rosyjską telewizję Zvezda TV wypatrzył on systemy walki elektronicznej RB-341V Leer-3, które pracują z bezzałogowcami Orlan-10. Mogą one zagłuszać i lokalizować telefony komórkowe oraz inne systemy łączności.

Ten dron znajdzie każdą komórkę

Sprzęt przerzucony do Kazachstanu trudno powiązać z misją pokojową, która ma być odpowiedzią na niepokoje społeczne. Serwis The Drive podkreśla, że szczególnie interesujące jest włączenie do misji systemu Leer-3, na który składa się ciężarówka Kamaz oraz do trzech specjalnie skonfigurowanych dronów Orlan-10. 

Ciężarówka służy jako centrum kontroli naziemnej dla małych bezzałogowych statków powietrznych, które przenoszą niewielkie zagłuszacze elektroniki.

Są one przeznaczone przede wszystkim do zakłócania komunikacji przez telefony komórkowe. To nieoceniona pomoc dla reżimu, który chce powstrzymać demonstracje. Nie tylko uniemożliwia to wzajemną komunikację i koordynację protestujących, a także uniemożliwia im wysyłanie zdjęć lub filmów dokumentujących nadużycia ze strony rządowych sił bezpieczeństwa. 

Drony Orlan-10 są również wyposażone w kamery wideo i chociaż ich zasięg jest stosunkowo ograniczony, mogą być wykorzystywane do monitorowania trwających protestów i zapewniają lepszą orientację sytuacyjną dowódcom sił tłumiących zamieszki. 

Pancerne siły pokojowe w Kazachstanie

Na jednym ze zdjęć, które upubliczniło rosyjskie Ministerstwo Obrony, wypatrzono też ciężarówkę Kamaz z dużą anteną satelitarną zamontowaną na tylnej części pojazdu. Skłoniło to niektórych analityków do wniosku, że Rosja wysłała do Kazachstanu nowy, nieznany jeszcze system walki elektronicznej. 

Podobny sprzęt zamontowany na Kamazie i system Leer-3 były też widziane w składzie sił pokojowych, które rosyjski rząd wysłał do Armenii w 2020 r.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało również filmy i zdjęcia przedstawiające pojazdy oraz personel z różnych jednostek powietrznodesantowych i specjalnych zmierzających do Kazachstanu. Na miejsce przerzucono je samolotami transportowymi Ił-76 i An-124 w bazach w Rosji. 

Poza sprzętem do walki elektronicznej, Rosjanie przerzucili do Kazachstanu lekkie gąsienicowe transportery opancerzone BMD i BTR-D, lekkie kołowe transportery opancerzone 8x8 BTR-82A oraz 5000 żołnierzy.