REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Rada ds. walki z pandemią to nowa Rada Medyczna. Do lekarzy dołączą ekonomiści i socjolodzy

Nowa rada ds. walki z pandemią zastąpi Radę Medyczną. Adam Niedzielski poinformował, jak dalej będą wyglądały konsultacje rządu z naukowcami w sprawie koronawirusa.

rada ds walki z pandemia rada medyczna adam niedzielski
REKLAMA

Rada Medyczna de facto rozwiązała się sama w ubiegły piątek, gdy aż 13 z jej 17 członków złożyło rezygnację. Cała sytuacja przypomniała mi przy okazji jeden z moich ulubionych nagłówków Bezprawnika ("Wicerzecznik PiS: nie zatrudniamy ekspertów, bo jak zatrudnialiśmy ekspertów, to nie chcieli oni realizować naszego programu"), ale tak po prawdzie to nie powinno nam być wcale do śmiechu. Na szczęście Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki mają plan. Sprytny.

REKLAMA

Rada ds. walki z pandemią to nowa Rada Medyczna

Po weekendzie niepewności wreszcie wiemy, jak będzie wyglądała kwestia doradztwa ekspertów ws. walki z pandemią Covid-19. Premier nadal będzie mógł korzystać z ich pomocy, ale formuła się nieco zmieni w porównaniu z tym, jak to wyglądało do tej pory. Radę Medyczną zastąpi nowa rada ds. walki z pandemią, która ma wykorzystać "szersze spektrum ekspertów" (w tym np. ekonomistów i socjologów).

Adam Niedzielski wyraził przy okazji nadzieję, że nowo powołany organ pomoże Mateuszowi Morawieckiemu nie tylko walczyć z pandemią, ale również rozpocząć "proces wychodzenia z pandemii za kilka miesięcy" i stąd właśnie pomysł, by poszerzyć grono osób. Do tej pory w kwestii pandemii doradzali premierowi głównie lekarze, ale to się zmieni.

Rada ds. walki z pandemią ma uwzględniać nie tylko aspekty medyczne, ale również te związane z gospodarką i życiem społeczeństwa.

REKLAMA

Minister Zdrowia przy okazji podziękował tym 13 ekspertom, którzy zrezygnowali z doradzania politykom. Nie udało się jednak namówić ich do powrotu z powodu "rozbieżności". Medycy najwyraźniej uznali, że problemów, które wskazali jako przyczynę swojego odejścia, w tym brak wpływu rekomendacji na realne działania, poszerzenie grona ekspertów nie rozwiąże.

Adam Niedzielski mimo wszystko uznaje "bilans funkcjonowania Rady Medycznej" za bardzo pozytywny. Otwartym pozostaje jednak pytanie, czy politycy wysnują z zaistniałej sytuacji odpowiednie wnioski i czy w nowa rada ds. walki z pandemią faktycznie będzie w stanie przeforsować konieczne zmiany, czy też podobnie jak Rada Medyczna podda się na froncie walki z antyszczepionkowcami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA