REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Przeciętna długość życia w Polsce spadła. Przez COVID straciliśmy ponad 10 lat postępu

Pandemia koronawirusa zachwiała statystykami na temat prognozowanej długości życia Polaków. Ze względu na covid Polacy będą żyć krócej. Pod tym względem wróciliśmy do 2010 roku, przekreślając rosnący poziom życia i dostęp do skuteczniejszej medycyny.

Długość życia w Polsce spadła. Straciliśmy 10 lat postępu
REKLAMA

W Polsce w 2020 roku oczekiwane trwanie życia skróciło się w porównaniu z 2019 r. o prawie półtora roku do ok. 77 lat – podaje Główny Urząd Statystyczny w publikacji "Ku lepszemu życiu. Polska w OECD". Obecnie prognozuje się, że statystyczna Polka osiągnie wiek 81 lat, natomiast Polak – tylko 73. Dla porównania, średnia w państwach OCED to odpowiednio 83 i 78 lat.

REKLAMA

Dziś oczekiwane trwanie życia wynosi tyle samo, co w 2010 roku

"Niekorzystne tendencje" to rzecz jasna wpływ pandemii koronawirusa, która w Polsce zbiera potężne żniwo. Pod tym względem przegoniliśmy Włochów, gdzie na początku sytuacja była dramatyczna. Teraz to my jesteśmy śmiertelnym liderem Europy.

Niestety niepokojące dane pojawiły się już wcześniej. Agata Kołodziej na łamach Bizbloga pisała:

Analiza długookresowych trendów pokazuje, że w latach 2002-2008 mieliśmy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem wzrostu długości trwania życia mężczyzn, potem na chwilę w latach 2008-2014 tempo wzrostu ich długości życia zwiększyło się do poziomu z lat 1991-2002, ale w latach 2014- 2019 znów nastąpiło jego spowolnienie.

Państwowy Zakład Higieny przestrzegał, że jeśli nic się nie zmieni w zakresie sposobu działania służby zdrowia, te negatywne tendencje tylko się pogłębią i oczekiwana długość życia będzie się skracać. Sugerując się oceną pracowników służby zdrowia, trudno liczyć na poprawę. A raczej wręcz przeciwnie – będzie tylko gorzej.

Alarmujące dane, i to na całym świecie, pojawiały się jeszcze przed pandemią

REKLAMA

Na przykład w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku średnia długość życia wynosiła 78,9 lat, ale w 2017 już 78,6. Z kolei przeciętna oczekiwana długość życia w Wielkiej Brytanii będzie wynosić dla obecnych dziewczynek 90 lat, a dla chłopców - 87,8 lat. Sporo, ale analizy sprzed kilku lat sugerowały, że będzie to odpowiednio 94 i 90 lat.

Według danych GUS najczęstsze przyczyny śmierci Polaków to choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby układu oddechowego. Do kłopotów zdrowotnych może prowadzić wiele kwestii, ale nie sposób nie zrzucić winy na fatalne powietrze, którym oddychamy. Ubiegłoroczne badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza ma związek z częstszymi udarami mózgu czy zawałami serca.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA