REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Niemcy zmieniają zasady. Jedna dawka J&J już nie wystarczy

Niemcy zmieniają zasady odnośnie traktowania osób, które zaszczepiły się jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson. W świetle nowego rozporządzenia takie osoby nie są w pełni zaszczepione, a zatem ich paszporty covidowe przestaną obowiązywać.

szczepionki
REKLAMA

Jedna dawka szczepionki Johnson&Johnson w Polsce jest traktowana na równi z dwiema dawkami preparatów Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) i Vaxzevria (AstraZeneca), co oznacza, że po jednej dawce J&J uzyskuje się status osoby w pełni zaszczepionej. Co prawda po wprowadzeniu trzeciej dawki mieliśmy w Polsce spory bałagan, bo system niepoprawnie uwzględniał pojedynczą szczepionkę J&J, ale te problemy udało się już rozwiązać.

REKLAMA

Nadchodzą jednak kolejne kłopoty, które dotkną 3 mln Niemców, ale też wszystkich Polaków zaszczepionych preparatem Johnson&Johnson i wybierających się do Niemiec.

W Niemczech nie wystarczy już jedna dawka Johnson&Johnson.

Nowe niemieckie rozporządzenie zmienia z dnia na dzień zasady traktowania osób zaszczepionych szczepionką Johnson&Johnson. Osoby, które są po takim szczepieniu, a nie przyjęły jeszcze dawki przypominającej, stracą status osób zaszczepionych.

Co to zmieni w praktyce? Naprawdę sporo, bo bez statusu osoby zaszczepionej nie można posługiwać się tzw. paszportem covidowym, czyli kodem QR. Niemcy są znane z bardzo rygorystycznego podejścia do sprawdzania kodów. Najpewniej okaże się, że osoby zaszczepione Johnson&Johnson nie będą mogły wejść do sklepów, restauracji, kin i innych miejsc publicznych.

Skąd te zmiany? Są one spowodowane najnowszymi wynikami badań, które pokazują, że pojedyncza dawka szczepionki Johnson&Johnson ma zbyt małą skuteczność w walce z wariantem Delta. Wariant Omicron nadal jest jeszcze badany.

Problem będą mieć też Polacy wybierający się do Niemiec.

Polacy zaszczepieni jedną dawką Johnson&Johnson napotkają pierwsze problemy już na granicy, bo w świetle nowego rozporządzenia nie będą mieć możliwości przekroczenia granicy.

Co zrobić w tej sytuacji? Trzeba zgłosić się na szczepienie dawką przypominającą. Po drugim szczepieniu certyfikat Covid będzie już aktualny. Dodatkową dawkę po pierwszym szczepieniu Johnson&Johnson można przyjąć po czterech tygodniach, a do tego będzie możliwość zaszczepienia się trzecią dawką, ale będzie trzeba na to poczekać trzy miesiące od drugiego wkłucia.

REKLAMA

Docelowo każdy powinien zaszczepić się trzy razy.

To nowa rekomendacja niemieckiego rządu. Niezależnie od tego, czy szczepiłeś się preparatem J&J, Moderną, czy Pfizerem, status osoby w pełni zaszczepionej będziesz miał w Niemczech po dwóch dawkach. Trzecia dawka jest rekomendowana. Jeżeli pierwszą szczepionką był Johnson&Johnson, dwie kolejne powinny być preparatami mRNA, czyli szczepionkami firm Moderna lub Pfizer.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA