REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Od kiedy kwarantanna będzie trwała 7 dni? Sprawdź nowe zasady

Rząd zmienia zasady obejmowania obywateli zakazem opuszczania domu ze względu na potencjalne zakażenie się koronawirusem. Od kiedy kwarantanna będzie trwała 7 dni zamiast 10 dni?

od-kiedy-kwarantanna-7-dni-nowe-zasady-koronawirus-covid-19
REKLAMA

Liczba zakażeń koronawirusem cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie, długość życia Polaków spada, a służba zdrowia działa już tylko na słowo honoru. Mimo to nasz rząd, który niedawno stracił radę medyczną, podjął decyzję o skróceniu kwarantanny dla osób, które mogły zachorować na Covid-19. Do tej pory tacy obywatele musieli spędzić w odosobnieniu 10 dni, ale okres ten skróci się jedynie 7 dni.

REKLAMA

Osoby, którym od dwóch lat wbija się do głowy, że okres kwarantanny jest związany z czasem inkubacji choroby Covid-19, mogą być tym zdziwione. Decyzja rządu ma jednak za zadanie zapobiec paraliżowi gospodarki. Nam pozostaje jedynie żywić nadzieję, że się do niego de facto nie przyczyni (chory wracający do biura może wysłać do domu lub szpitala kolegów i koleżanki).

Od kiedy kwarantanna 7 dni dla osób potencjalnie zakażonych koronawirusem?

Obecnie na kwarantannie przebywa ponad 800 tys. obywateli jednocześnie, co jest sporym obciążeniem dla gospodarki - a wiele z tych osób nie może pracować zdalnie. W wielu przypadkach okazuje się w dodatku, że dmuchano na zimne, a te osoby wcale nie były chore. To właśnie z tego powodu nowe zasady skróconej kwarantanny wchodzą w życie już jutro, czyli z dniem 25 stycznia 2022 r.

Do tej pory kwarantanną obejmowane były zdrowe osoby, które były narażone na zakażenie (na podstawie art. 34 ust. 1 i 2 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - Dz. U. z 2020 r. poz. 1845). Tyle dobrego, że zdjęcie kwarantanny po tygodniu nie będzie automatyczne. Osoba bezobjawowa, aby uzyskać zwolnienie, będzie musiała mieć negatywny wynik testu na Covid-19.

Osoby decyzyjne wykazują, że obserwacja innych państw, takich jak Francja, Lichtenstein, Luksemburg i Portugalia, gdzie kwarantanna trwa 7 dni, potwierdza, iż tygodniowa kwarantanna to słuszny kierunek. Czas pokaże, czy decyzja o skróceniu czasu trwania trzymania osób potencjalnie zakażonych koronawirusem w odosobnieniu o 3 dni krócej faktycznie przyniesie pożądany efekt.

Kwarantanna czy izolacja - różnice

Osoby przebywające na kwarantannie są traktowane jako niedolne do pracy i mogą pobierać zasiłek chorobowy, ale muszą się liczyć z tym, że jest on niższy niż ich wynagrodzenie. Jeśli jednak mają możliwość wykonywania pracy zdalnej, to mogą to robić i zachowują wtedy prawo do pobierania pełnej wypłaty.

REKLAMA

Warto też przypomnieć, że kwarantanna dotyczy osób, u których podejrzewa się możliwość zakażenia się chorobą Covid-19 i to właśnie ona skraca się teraz z 10 do 7 dni. W przypadku osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa, stosuje się izolację, a tu zasady pozostały bez zmian i trwa ona 10 dni.

Kwarantanny nie stosuje się przy tym u osób, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19, ale takie osoby muszą wykonać test, jeśli zachorował któryś z ich domowników. Co przy tym istotne, obywatele będą mogli już wkrótce wykonać test na obecność koronawirusa bez opłat w aptece. Ta możliwość pojawi się już 27 stycznia 2022 r.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA