1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

WHO: Za dwa miesiące co drugi Europejczyk będzie zakażony omikronem

Wariant koronawirusa SARS-CoV-2 oznaczony literą omikron pojawił się stosunkowo niedawno, ale kolejne państwa otacza w szybkim tempie. Wkrótce w Europie wszyscy będziemy mieli z nim kontakt osobisty.

Omikron w Europie. WHO informuje o przewidywanej liczbie zakażeń

Dane zbierane w wielu krajach europejskich wskazują, że omikron roznosi się znacznie skuteczniej i znacznie szybciej niż jakikolwiek dotychczasowy wariant koronawirusa. Na całe szczęście wariant ten wywołuje chorobę COVID-19 o wyjątkowo łagodnym przebiegu. Tylko dlatego na początku stycznia koronawirus nie zatkał jeszcze szpitali osobami wymagającymi sztucznej wentylacji. O ile liczba nowych zakażeń w większości krajów dramatycznie rośnie, to już wzrost liczby hospitalizacji i zgonów nie jest tak dynamiczny.

Aktualnie z zachodu na wschód Europy przelewa się fala masowych zakażeń omikronem. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, w części krajów europejskich już teraz omikron jest dominującym wariantem, a za sześć do ośmiu tygodni zakażona tym wariantem będzie…

…połowa populacji Europy.

W pierwszym tygodniu 2022 roku w Europie odnotowano ponad 7 mln nowych przypadków zakażeń omikronem. To dwa razy więcej niż zaledwie dwa tygodnie wcześniej. Sam wariant jest już obecny w 50 z 53 krajów europejskich, przy czym najwięcej przypadków na razie notuje się w Europie Zachodniej. Obecne tempo rozlewania się wariantu po całej Europie jest znacznie wyższe niż w przypadku jakiegokolwiek innego wariantu. Modele wskazują, że już w połowie stycznia w Polsce będziemy notować nawet 150 000 przypadków zakażenia koronawirusem dziennie. W tym tempie do wiosny wszyscy będą mieli bezpośredni kontakt z wariantem omikron. O tym jak będzie wyglądał ten kontakt, w dużej mierze decydujemy sami.

Jak na razie informacje wskazują na łagodny przebieg COVID-19 wywołanego przez omikron. Warto jednak zauważyć, że dotyczy to krajów europejskich, w których odsetek osób zaszczepionych pełną dawką szczepionki przeciw COVID-19 jest wyższy niż w Polsce. Nie wiadomo zatem, jak gwałtowny wzrost liczby zakażeń omikronem przełoży się na liczbę hospitalizacji i zgonów. Niestety jak widać po ostatnich kilkunastu miesiącach, ogromnej rzeszy ludzi nie da się przekonać do wiedzy naukowej, bowiem dla nich bardziej wiarygodny wydaje się lekarz-celebryta z YouTube’a czy agentka ubezpieczeń bez jakiejkolwiek wiedzy medycznej.

Można zatem powiedzieć, że osoby odpowiedzialne, zaszczepione i stosujące się do podstawowych zasad (np. noszenia maseczki) mogą spać spokojnie, a miłośnicy teorii spiskowych... Jeżeli ktoś sobie chce zafundować ciężki przebieg choroby, to polski rząd zagwarantował mu do tego prawo, nie wprowadzając powszechnego obowiązku szczepień.

Po ponad dwóch latach pandemii dane są wystarczająco jasne. Większość osób znajdujących się na szpitalnych oddziałach covidowych to osoby niezaszczepione. Zaszczepione osoby na oddziałach covidowych to w większości osoby cierpiące na choroby współtowarzyszące. Ciężki przebieg choroby notuje się w ponad 90 procentach u osób niezaszczepionych. Jednocześnie szczepienia przeciw COVID-19 są powszechnie dostępne bez opłat. Dlatego też kto chciał, to się już zaszczepił. Reszta jeżeli ciężko zachoruje na COVID-19, to robi to na własną odpowiedzialność.

Zdjęcie główne - Shuttestock.