1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Załatwiali fałszywe certyfikaty covidowe. Teraz będą spowiadać się przed prokuratorem

Kilkaset złotych wystarczyło, aby otrzymać certyfikat poświadczający szczepienie przeciwko COVID-19 bez konieczności faktycznego przyjęcia szczepionki.

podrobiony certyfikat szczepień co grozi

Żyjemy w dziwnym świecie, w którym szczepienia mogące uchronić przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 są darmowe i ogólnodostępne, ale niektórzy ludzie wolą zapłacić za ich nieprzyjęcie i narażenie się na ciężki przebieg choroby, a nawet zgon. Decyzja o braku szczepienia to jednocześnie zgoda na ograniczenie swobody w życiu publicznym związane z brakiem odpowiedniego certyfikatu covidowego, który umożliwia korzystanie z wielu atrakcji czy też bezproblemowy wyjazd zagraniczny.

To właśnie na tym etapie niektórym osobom przychodzi do głowy pomysł, aby "zapłacić komu trzeba" za wystawienie fałszywego certyfikatu covidowego bez szczepienia.

We wtorek, 11 stycznia prokuratura w Poznaniu poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób, które trudniły się procederem wystawiania i ułatwiania dostępu do fałszywych certyfikatów. Dokumenty miały potwierdzać fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19 bez konieczności przyjmowania szczepionki. Zatrzymani mieli wystawić takie dokumenty ponad stu osobom, które zapłaciły za nie od 100 do 1000 zł każdy.

Jak informują prokuratorzy, zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej za zachowanie niezgodne z przepisami prawa postawiono pięciu osobom, z czego dwie to żołnierze. Trzy osoby przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyły wyjaśnienia, dwie natomiast twierdzą, że zarzucanych im czynów nie popełniły.

Z niepełnych informacji wynika, że wśród osób, które zapłaciły za otrzymanie fałszywego certyfikatu, znajdują się także inni żołnierze, nie wiadomo jednak czy stanowili większość, czy mniejszość "klientów".

Pozostaje mieć nadzieję, że działania zatrzymanych przełożą się na surową karę. Jakby nie patrzeć, zapewniając osobom niezaszczepionym zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19, którego nie było, zatrzymani narażali na ryzyko utraty zdrowia wszystkie osoby, które znajdą się w ich otoczeniu w miejscu, w którym wymagane jest posiadanie certyfikatu szczepienia.

Prokuratura wystąpiła do sądu o tymczasowe aresztowanie zatrzymanych. Całej piątce grozi kara od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności.