REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. technologie
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Darmowe testy na COVID-19 w aptekach już wkrótce. Szybko sprawdzisz, czy masz koronawirusa

Już wkrótce w aptekach będą dostępne darmowe testy na COVID-19. Jak się zapisać na taki szybki test i od kiedy taka usługa będzie dostępna? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Darmowe testy na COVID-19 w aptekach. Jak się zapisać?
REKLAMA

Jeśli podejrzewasz, że zaraziłeś się koronawirusem SARS-CoV2, będziesz mógł to teraz sprawdzić szybko, w bezpiecznych warunkach i zupełnie za darmo. Szybkie i darmowe testy na COVID-19 będą niebawem dostępne w prawie każdej aptece.

REKLAMA

Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł właśnie, że wkraczamy – po raz wtóry – w okres niespotykanego nasilenia zjawiska pandemicznego. Najbliższe tygodnie będą też kluczowe dla ustalenia, jak ogromna skala zakażeń koronawirusem wariantu Omikron wpłynie na liczbę hospitalizacji. Rząd szacuje, iż niebawem liczba zajętych łóżek może przekroczyć 1000 dziennie, zaś liczba zakażeń rośnie w tempie wynoszącym nawet 2,5x względem tygodnia poprzedniego.

Adam Niedzielski podkreśla również, że nie jest to chwilowa dynamika, lecz narastająca tendencja, co jest sytuacją bezprecedensową od początku pandemii koronawirusa i nie ma szans, by uległa ona osłabieniu w najbliższym czasie.

W jaki sposób rządzący zamierzają poradzić sobie z coraz bardziej kryzysową sytuacją? Wprowadzeniem obostrzeń? Ależ skąd. Powrotem nauczania zdalnego? W żadnym wypadku. Wprowadzeniem obowiązku szczepień, które łagodzą przebieg COVID-19 w stopniu nawet 10-krotnym? Gdzieżby znowu.

W ramach walki z narastającą liczbą zakażeń premier Morawiecki zaleca przejście zakładów pracy na pracę zdalną, a także skraca okres kwarantanny i oczekiwania na potwierdzenie zakażeniem, by nie sparaliżować gospodarki gwałtowną falą urlopów chorobowych. Na szczęście znalazły się też racjonalne rozwiązania.

Darmowe testy na COVID-19 w prawie każdej aptece

Jako że wariant Omikron będzie zakażał znacznie większą liczbę ludzi, rząd uruchamia program powszechnego testowania w aptekach. Każdy zainteresowany podejrzewający, że mógł zakazić się koronawirusem, będzie mógł zrobić darmowy test antygenowy na COVID-19, które będą dostępne w każdej przygotowanej do tego aptece (wydzielone pomieszczenie, możliwość zachowania warunków bezpieczeństwa). Minister Niedzielski zapewnia, że większość aptek, w których dziś można się zaszczepić przeciwko COVID-19, będzie w stanie przeprowadzać też szybkie, darmowe testy na koronawirusa.

Niedzielski sugeruje również, że jeśli apteki nie będą w stanie sprostać wyzwaniu od strony logistycznej, możliwa jest organizacja darmowych testów na COVID-19 w innych godzinach niż np. szczepień, aby uniknąć sytuacji, w której osoba potencjalnie chora zakazi np. seniora, który przyszedł się zaszczepić.

Jak się zapisać na darmowy test na koronawirusa w aptece i od kiedy będzie można się testować?

Aby wykonać test na koronawirusa, wystarczy zarejestrować się w iKP, lub po prostu przyjść do apteki i wypełnić formularz. Powszechne darmowe testy na COVID-19 mają ruszyć w aptekach już 27 stycznia.

Skrócenie kwarantanny do 7 dni brzmi może absurdalnie, ale ma uzasadnienie praktyczne; doświadczenia innych krajów i badania potwierdzają, że zakażenie wariantem Omikron przebiega znacznie szybciej, przy znacznie łagodniejszych objawach, stąd też decyzja o skróceniu okresu kwarantanny, jak również intensyfikacji opieki zdrowotnej poza szpitalem – większość przypadków zakażenia Omikronem nie wymaga bowiem hospitalizacji.

Jak samodzielnie zrobić test antygenowy na COVID-19?

Szczepienie przeciw COVID-19 nadal pozostaje najlepszą szansą na względny powrót do normalności.

Według oficjalnych informacji liczba w pełni zaszczepionych osób wynosi już 21 541 049 i prawdopodobnie tylko temu zawdzięczamy tak relatywnie niewielką śmiertelność nowej odmiany koronawirusa przy tak wysokim stopniu zakażalności.

REKLAMA

Niestety aby nie stracić wyborców decydenci są aktualnie bardziej zajęci wbijaniem nam do głów „korzyści” płynących z nowej reformy podatkowej, a tematyka zachęty do szczepień zeszła na dość daleki plan, przysypana również medialnymi doniesieniami o szpiegowaniu Pegasusem czy pomyśle zwiększenia udziału polskiej muzyki w czasie antenowym radia. Rząd nie planuje na ten moment żadnego przymusu szczepień na koronawirusa dla żadnej z grup zawodowych (prócz medyków) czy społecznych, więc jedyne, na co możemy liczyć, to zdrowy rozsądek obywateli, którzy sami przedłożą bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich nad „gen sprzeciwu” Polaków (który należałoby raczej nazwać podatnością na dezinformację), który wciąż powstrzymuje wielu ludzi od zaszczepienia się przeciw śmiertelnemu wirusowi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA