REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Amerykanie zbroją Ukrainę. Broń do niszczenia bunkrów przyleciała właśnie do Kijowa

W poniedziałek, 25 stycznia, na Ukrainę dotarła trzecia partia pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych. Samolot z transportem broni i amunicji ze Stanów Zjednoczonych wylądował na międzynarodowym lotnisku Kijów-Boryspol. Amerykanie przekazują Ukraińcom między innymi broń do niszczenia bunkrów.

Amerykańska broń do niszczenia bunkrów dotarła na Ukrainę
REKLAMA

Wyposażenie jakie trafia na Ukrainę pochodzi z Pakietu Pomocy Obronnej, który Stany Zjednoczone niedawno przyznały Ukrainie. Pierwsza partia, z wartego 200 milionów dolarów pakietu bezpieczeństwa dla ukraińskich sił zbrojnych, zatwierdzonego przez prezydenta Bidena w grudniu, dotarła 22 do Kijowa 22 stycznia rano. 

REKLAMA
Transport z pociskami M141 Bunker Defeat Munition dla Ukrainy.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie w sumie ponad 650 mln dol. pomocy, a od 2014 r. łącznie ponad 2,7 mld dol. Wszystkie te pieniądze były przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa naszego wschodniego sąsiada.

Wśród broni, jaka dociera w ostatnich dniach z USA na Ukrainę są ręczne jednorazowe granatniki M141 Bunker Defeat Munition (BDM). M141 lub SMAW-D to jednorazowa wyrzutnia pocisków wystrzeliwanych z ramienia, zaprojektowana do niszczenia utwardzonych struktur takich jak umocnienia polowe, bunkry itp.

Broń jest skuteczna przeciwko bunkrom betonowym oraz lekko opancerzonym pojazdom. 

Granatnik głowicę odłamkowo-burzącą HEDP (High Explosive Dual Purpose), zawierającą 1,1 kg materiałów wybuchowych. Pocisk może przebić do 200 mm betonu, 300 mm cegły lub 2,1 m worków z piaskiem. Masa Broni broni to 7,1 kg, a skuteczny zasięg wynosi od 15 do 1000 m.

W poniedziałek popołudniu poinformowano oficjalnie, że najnowszym ładunkiem dostarczonym ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę było 300 nowoczesnych, przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.

FGM-148 Javelin to amerykański ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany typu odpal i zapomnij.

System zbudowany jest z jednostki dowodzenia i odpalania (CLU - Command Launch Unit), będącej pasywnym systemem identyfikacji celu, wykorzystującym podczerwień, oraz jednostką kontroli ognia ze zintegrowanym celownikiem dziennym i termowizorem oraz z pocisku Javelin umieszczonym w wyrzutni tubowej.

Zasięg skuteczny to w najnowszej wersji 4750 m. Masa rakiety to 11,8 kg, a CLU - 6,4 kg. Jeden pocisk do wyrzutni Javelin kosztuje 80 tys. dolarów, a CLU 125 tys. dolarów.

REKLAMA
Ukraińscy żołnierze uczą się obsługiwać pociski przeciwpancerne NLAW.

Także w poniedziałek, 184. Centrum Szkoleniowe Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. hetmana Petra Sagajdacznego na Ukrainie rozpoczęło szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi najnowszych systemów pocisków przeciwpancernych NLAW, które niedawno zostały dostarczone przez rząd brytyjski.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA