1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Negatywny nie musi oznaczać braku obecności koronawirusa. Testy antygenowe kiepsko sobie radzą z omikronem

Agencja Żywności i Leków Stanów Zjednoczonych wydała komunikat, w którym ostrzega przed obniżoną skutecznością testów antygenowych na wariant Omikron koronawirusa. W praktyce oznacza to, że wynik negatywny takiego testu jest informacją niemalże bezwartościową.

koronawirus omikron

Ostrzeżenie amerykańskiej FDA jest efektem badania przeprowadzonego przez tamtejsze Narodowe Instytuty Zdrowia. Z badań tych wynika, że stosowane dziś testy antygenowe, mające wykryć obecność koronawirusa w organizmie, nie sprawdzają się za dobrze w przypadku wariantu omikron. --Wczesne dane sugerują, że testy antygenowe wykrywają wariant omikron, ale mogą mieć zmniejszoną czułość - jak można przeczytać w raporcie.

Czytaj też:

W praktyce oznacza to, że przeprowadzenie testu antygenowego i uzyskanie negatywnego wyniku nie jest pewną informacją o braku obecności koronawirusa w organizmie. Duża liczba mutacji SARS-CoV-2 rodzi coraz większe zagrożenie, że kolejne warianty, takie jak wskazany omikron, uodpornią się na szczepionki oraz na stosowane na dziś metody leczenia, najczęściej w formie przeciwciał monoklonalnych.

Sposobem na uniknięcie kolejnych mutacji jest całkowite wyeliminowanie koronawirusa z obiegu, w czym pomóc miał ogólnoświatowy i powszechny program szczepień. Ten jednak odnosi porażkę z uwagi na niewystarczającą edukację i tak zwane ruchy antyszczepionkowe.

Testy antygenowe na COVID-19 kontra omikron. Skuteczność jest zbyt niska.

Wiele popularnych domowych testów antygenowych na koronawirusa jest przeznaczonych do stosowania seryjnego - co oznacza, że ludzie powinni wykonywać dwa testy w różne dni - aby zapewnić dokładniejsze wyniki. Amerykańska Agencja Żywności i Leków w nowoopublikowanym raporcie ponownie podkreśliła swoje dotychczasowe zalecenie, by obywatele ściśle przestrzegali instrukcji obsługi testów i nie wykonywali ich stosując różne metody na skróty.

Dodatkowo, podkreśliła, że osoby z negatywnym wynikiem antygenowym ale wykazujące objawy choroby koronawirusowej lub mające wysokie prawdopodobieństwo infekcji z powodu ekspozycji powinny wykonać test molekularny w celu potwierdzenia wyniku.

Tymczasem w Polsce Ministerstwo Zdrowia informuje, że dziś odnotowano ponad 15,5 tys. nowych zachorowań na COVID-19. Zmarły aż 794 osoby. 600 osób z tej grupy to osoby niezaszczepione.