1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Szczepienie na koronawirusa zmniejsza ryzyko zgonu. Ministerstwo pokaże konkretne dane

Jak zachęcić ludzi do szczepień? Ministerstwo Zdrowia wreszcie sięgnie po myśl osób, które radziły to od dawna: pokazać, że przyjęcie preparatu ratuje życie, a brak szczepionki dosłownie zabija. Wreszcie takie dane ujrzymy – z zapowiedzi Adama Niedzielskiego wynika, że będą to naprawdę szokujące liczby.

zgony covid

Podczas konferencji w Opolu Minister Zdrowia ujawnił, że ministerstwo opublikuje raport przygotowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Analiza pokaże „prawdopodobieństwo zgonu w warunkach polskich - jeśli chodzi o osoby zaszczepione i niezaszczepione”.

Szczepionka na koronawirusa naprawdę ratuje życie

Wie o tym każdy, kto się zaszczepił. Wprawdzie przyjęcie preparatu nie gwarantuje, że nie zachorujemy, ale przejście COVID-19 jest dzięki szczepionce łagodniejsze. Póki co nie znamy jeszcze dokładnych wniosków płynących z raportu, jednak minister przedstawił, jak bardzo szczepionki chronią.

– Szczepienie zmniejsza blisko 60-krotnie ryzyko zgonu. Niedecydowanie się na szczepienia jest aktem nieodpowiedzialności wobec siebie i bliskich – stwierdził Niedzielski.

Aż przykro, że takie dane trzeba pokazywać z takim opóźnieniem i liczyć na to, że może one przemówią do rozsądku. Tymczasem w Polsce już dawno na własnej skórze przekonaliśmy się, że koronawirus zbiera śmiertelne żniwo.

Pamiętacie informacje sprzed niecałych dwóch lat, gdy świat z niepokojem patrzył w kierunku Włoch, martwiąc się o sytuację w tamtym kraju? Cóż, dzisiaj to na nas powinna być zwrócona uwaga. Polska właśnie dogoniła Włochy w liczbie zgonów (na 100 000 mieszkańców) spowodowanych COVID-19.

Nasz kraj stał się właśnie europejską stolicą zgonów na koronawirusa

Irytuje nieodpowiedzialność tych, którzy nie chcą się szczepić, jak i bierność rządu. Obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia czy nauczycieli wprowadzone będą dopiero w… marcu. Trudno poważnie traktować też obostrzenia, które lada moment wejdą w życie.

Znowu musimy udowadniać, że Polak potrafi i walczyć z pandemią na własną rękę. Zauważyłem dzisiaj ciekawą poradę na Twitterze, do której sam zamierzam się zastosować:

Rząd nie chce uprzykrzyć życia antyszczepom? Cóż, przynajmniej drobnym gestem sami możemy to zrobić.

zdjęcie główne: faboi/shutterstock.com