1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Paszport covidowy po dawce przypominającej i zła data w mObywatelu - jak to naprawić?

Masz już swój paszport covidowy i kod QR w mObywatelu, ale po trzeciej dawce przypominającej szczepionki na koronawirusa nie wydłużyła się jego ważność? Spokojnie, to normalne. Wystarczy go ręcznie odświeżyć i pojawi się nowy termin ważności paszportu covidowego.

paszport-covidowy-mobywatel-termin-mojeIKP

Paszport covidowy to potoczna nazwa Unijnego Certyfikatu Covid, czyli dokumentu, który potwierdza zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Jego najważniejszym elementem jest kod QR, który po zeskanowaniu pozwala sprawdzić, jak długo jeszcze dany obywatel może się poruszać bez problemu po Unii Europejskiej oraz do kiedy ma wstęp do miejsc, które objęte zostały zakazem wstępu dla osób niezaszczepionych.

Paszport covidowy - data ważności

Co do zasady ważność paszportu covidowego to rok od przyjęcia jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson lub dwóch dawek Pfizera, Moderny lub AstraZeneki. Co jednak w chwili, gdy obywatel przyjmie dawkę przypominającą Moderny albo Pfizera? Czy termin ważności pozostanie taki sam, czy też się wydłuży? A jeśli będzie dłuższy, to w zasadzie o ile i jak to samemu policzyć?

Sam się nad tym ostatnio zastanawiałem, gdy odkryłem, że po przyjęciu 5 listopada 2021 r. termin ważności mojego dokumentu w aplikacji mObywatel to nadal 1 maja 2022 r. (czyli rok po przyjęciu przeze mnie jednozdawkowego Johnson&Johnsona). Dla porównania w aplikacji obsługi Internetowego Konta Pacjetnta, czyli mojeIKP, widniała data 5 listopada 2022 r.

Jak odświeżyć paszport covidowy w aplikacji mObywatel?

Tak jak w przypadku aplikacji mojeIKP odświeżanie terminu ważności paszportu covidowego jest automatyczne, tak w przypadku mObywatela trzeba zrobić to ręcznie. Dawka przypominająca przedłuża zaś termin nie o pół roku od pierwotnej daty ważności (do 1 listopada 2022 r. w moim przypadku), a wyznacza jego termin tak, by kończył się rok po ostatnim wkłuciu igły (czyli do 5 listopada 2022 r.).

Tyle dobrego, że nie trzeba się przypadku odświeżania daty ważności logować ponownie na Profil Zaufany (tak jak przy odświeżeniu np. dowodu osobistego w menu obok). Szkoda jednak, że automat nie odświeża ważności paszportu covidowego automatycznie, a obywatele sami muszą o tym sami pamiętać - a jeśli sami daty nie odświeżą, to może ich spotkać w przyszłym toku niemiła niespodzianka.