1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia podaje, ile zmarłych to niezaszczepieni. Czytam liczby i mam dreszcze

Statystyki przedstawiające liczbę umierających niezaszczepionych osób zakażonych koronawirusem mogą działać na wyobraźnię. Szkoda, że dopiero teraz Ministerstwo Zdrowia wpadło na pomysł, który był tak oczywisty i potrzebny. Dziś resort podał nie tylko liczbę nowych zakażeń w Polsce – ponad 27 tys. – ale też poinformował, jaki udział wśród zmarłych mieli niezaszczepieni.

Niezaszczepieni i zgony na koronawirusa. MZ podaje liczby

Ponad 71 proc. zaraportowanych dziś zgonów dotyczy osób niezaszczepionych. Oznacza to, że spośród 502 zmarłych 359 osób nie było chronionych pełnym zaszczepieniem – wynika z danych ministerstwa.

Antyszczepy z takich danych mogliby się ucieszyć. Owszem, 71 proc. „to jedni z nas”, ale co z pozostałą liczbą osób? Przecież szczepionki miały być takie wspaniałe!

Oczywiście nikt nie mówił o tym, że szczepionki nie gwarantują przejścia choroby. Ministerstwo zresztą to wyjaśnia:

Ponad 62 proc. zmarłych po pełnym zaszczepieniu dotkniętych było tzw. wielochorobowością. Średni wiek osób zmarłych po pełnym zaszczepieniu to 77 lat.

Te dane najlepiej pokazują, że szczepienia chronią. Niestety nie każdego – bo to technicznie przecież niemożliwe. Ale jeśli nie jesteście starsi, nie macie groźnych chorób współistniejących, to szczepienie pozwoli w razie czego przejść koronawirusa nie tylko „suchą stopą”, ale też naprawdę ochronić przed śmiercią.

Szkoda, że ministerstwo wprowadza takie dane dopiero teraz – być może te informacje przynajmniej niektórym dałyby do myślenia, zanim rozszalał się antyszczepionkowy ruch.

Na pewno nie doprowadzi do tego SMS o możliwości zaszczepienia czy wprowadzone restrykcje. A raczej „restrykcje”, bo trudno traktować je poważnie.