1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Bill Gates o najbliższej przyszłości. Miliarder ma pięć wskazówek, co nas czeka

25 lat temu Bill Gates przewidział nadejście Netflixa, iPhone’a i Facebooka. Teraz podzielił się pięcioma nowymi przewidywaniami, które według niego ziszczą się w najbliższej przyszłości.

Bill Gates o najbliższej przyszłości. Miliarder ma pięć wskazówek

Bill Gates jest nie tylko współtwórcą Microsoftu, ale też jednym z największych myślicieli. Jego pozycja, majątek i kontakty pozwalają spojrzeć mu na świat szerzej, nieco z dystansu. Dziś Gates skupia się głównie na działalności filantropijnej i inwestowaniu w rozwiązania, które poprawią życie przyszłego pokolenia. Jednym z priorytetów Fundacji Billa i Melindy Gatesów (działającej również po rozwodzie pary) jest walka z polio, tworzenie szczepionki przeciwko malarii, a także zwalczanie HIV i gruźlicy.

Wiele lat temu Gates przewidział nadejście pandemii, która zupełnie wymknie się spod kontroli. Wszyscy wiemy, że miał rację (niektórzy nawet „wiedzą”, że Covid to wymysł samego Gatesa…). Gates ma wiele trafnych obserwacji, więc szczególnie warto pochylić się nad najnowszą porcją jego przewidywań.

Bill Gates mówi: najgorsza część pandemii zakończy się w 2022 r.

To wbrew pozorom nie jest zła wiadomość, bo najgorsze nie jest przed nami. Najgorsze - według Gatesa - trwa właśnie teraz, a na przestrzeni 2022 r. pandemia zacznie stopniowo odpuszczać. Gates wskazuje jednak, że pandemia ciągnie się dłużej, niż początkowo zakładał, z uwagi na wariant delta. To przez niego całość trwa już praktycznie dwa lata.

Metaverse jako użyteczne narzędzie spotkań w ciągu 2-3 lat.

Kiedy czytam o metaverse, wydaje mi się, że Mark Zuckerberg kreśli wizję, która nie nadejdzie nigdy lub zobaczymy ją co najmniej za dekadę. Wirtualne spotkania cyfrowych avatarów? Czy naprawdę nie wystarczy nam zwykły call na Zoomie? Na razie nie widzę potrzeby zbijania wirtualnej piątki z kreskówkowym awatarem rozmówcy, ale Gates twierdzi inaczej. W metaverse mamy prowadzić spotkania już za 2-3 lata.

Zakłada to, że za 2-3 lata będziemy mieć gogle VR i kontrolery do obsługi wirtualnego środowiska 3D. Naprawdę trudno mi w to uwierzyć.

Diagnozy medyczne w domowym zaciszu.

W dobie pandemii jesteśmy zmuszeni częściej korzystać z teleporad lekarskich, które niestety nie są najlepsze. Gates przewiduje, że w najbliższej przyszłości zdalne diagnozowanie pacjentów będzie o wiele dokładniejsze za sprawą urządzeń, które każdy z nas będzie miał w domu. Chodzi m.in. o inteligentne ciśnieniomierze, np. umieszczone w smartwatchach przyszłości. Nad takim rozwiązaniem ma podobno pracować Apple.

Badanie Alzheimera wprost z krwi.

Początek choroby Alzheimera jest powolny i nieuchwytny, więc diagnoza często jest spóźniona. Gates przewiduje, że wczesna diagnostyka wejdzie na nowy poziom za sprawą powszechnych testów wykonywanych na bazie pobranej krwi. Prace nad stosownym testem już trwają, ale na razie nie opracowano markera, który byłby w pełni skuteczny. Według Gatesa najbliższe lata przyniosą przełom w tej dziedzinie.

2022 r. będzie rokiem nowej normalności.

Gates przewiduje, że w 2022 r. pandemia zacznie odpuszczać, a świat powoli będzie wracał do normalnego funkcjonowania, choć część naszych nawyków zmieni się bezpowrotnie. Wrócimy jednak na dobre do biur, a temat zdalnej edukacji odejdzie w zapomnienie. Pozostanie jednak świadomość dotycząca niebezpieczeństw związanych z dużymi zgromadzeniami ludzi. Zachowamy też nawyki sanitarne.

Czy Gates będzie miał rację? Przewidywania brzmią wiarygodnie. Pozostaje mieć nadzieję, że miliarder nie myli się odnośnie stwierdzenia, że najgorsza część pandemii niebawem minie.