REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Już nie tylko molnupiravir. Pfizer ma skuteczny lek na COVID-19

Wiele wskazuje na to, że w rok po tym jak na rynku pojawiły się szczepionki przeciwko COVID-19, wchodzimy w erę leków chroniących przed ciężkim przebiegiem choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

pfizer
REKLAMA

Badania przeprowadzone na 775 pacjentach, u których stwierdzono COVID-19 wskazuje, że skorzystanie z leku opracowanego przez koncern Pfizer obniża ryzyko hospitalizacji i zgonu o 89 proc. w stosunku do pacjentów przyjmujących placebo.

REKLAMA

Skuteczność leku rozpoznana w trakcie niezależnych badań była tak wysoka, że Pfizer zakończył badania wcześniej i złożył wniosek do Agencji Żywności i Leków (FDA) o wprowadzenie leku na rynek. Podobny wniosek jest już rozpatrywany dla leku molnupiravir opracowanego przez koncern Merck.

Lek na COVID-19 Pfizera: wyniki badań

Wstępne wyniki badań wskazują na zmniejszenie ryzyka zgony i hospitalizacji w ciągu miesiąca od rozpoznania aż o 89 proc. w stosunku do pacjentów przyjmujących placebo. Mniej niż 1 proc. pacjentów, którzy przyjęli lek wymagał hospitalizacji. Żaden z tych pacjentów nie zmarł. Dla porównania, w grupie placebo 7 proc. pacjentów wymagało hospitalizacji, z czego siedem osób zmarło.

W grupie 775 osób znajdowały się osoby niezaszczepione znajdujące się w grupie ryzyka (otyłość, cukrzyca, choroby serca), u których stwierdzono łagodne objawy COVID-19. Leczenie podejmowano w ciągu 3-5 dni od pojawienia się pierwszych objawów choroby. Całe leczenie trwało 5 dni.

Co teraz?

REKLAMA

Przedstawiciele koncernu złożyli już wniosek do FDA i planują złożyć podobne wnioski także w innych krajach. Na decyzję firma będzie musiała poczekać zapewne kilka tygodni. W ciągu 3 tygodni agencja będzie podejmowała decyzję o ewentualnym wprowadzeniu na rynek opracowanego przez Merck leku molnupiravir, który według badań redukuje szanse hospitalizacji i zgonu o 50 proc. Warto tutaj jednak zauważyć, że tych 50 proc. nie można porównywać z 90 proc. wynikiem badań Pfizera, bowiem oba badania przeprowadzane były w innych warunkach.

Zdjęcie główne: Ralf Liebhold

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA