1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Omikron to nowy wariant koronawirusa. Bać się go, czy się nie bać? Odpowiedź poznamy za dwa tygodnie

Omikron, nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 poważnie wystraszył giełdy i zaskoczył naukowców. Jak na razie jednak niewiele o nim wiadomo.

koronawirus omikron

Mijający tydzień zdominowała całkowicie informacja o pojawieniu się w Botswanie oraz RPA nowego wariantu koronawirusa - omikron. Już w kilka godzin po pierwszej informacji pojawiły się pierwsze skutki: zamknięte połączenia lotnicze, spadki na giełdzie i miliony pytań. Tak naprawdę jednak póki co niewiele wiemy.

Mimo błyskawicznej reakcji chociażby Wielkiej Brytanii czy Izraela, które natychmiast zamknęły swoje połączenia z siedmioma południowoafrykańskimi krajami, nie udało się zapobiec wydostaniu się wariantu omikron koronawirusa z Afryki. Do dnia dzisiejszego pierwsze przypadki odnotowano już w Hongkongu, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Belgii, Niemczech i w Czechach. Lista ta z pewnością w najbliższych dniach będzie się tylko wydłużała.

Pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa w Europie wykryto w Belgii

Jak jednak przyznają naukowcy, jak na razie wszystkie doniesienia opierają się na szczątkowych i niewystarczających danych. Póki co nie żadnej pewnej informacji o tym, aby nowy wariant omikron był dużo bardziej zaraźliwy, aby był niebezpieczniejszy od poprzednich wariantów, czy w końcu, aby dało się stwierdzić czy obecnie wykorzystywane szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 skutecznie przed nim chronią, czy nie.

Jak zauważają naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, pewne powody do niepokoju istnieją. W ciągu zaledwie kilku dni od wystąpienia pierwszego przypadku w RPA, wariant omikron stał się dominujący i dzienną liczbą nowych przypadków wyprzedził nawet dominujący wcześniej wariant delta. Z drugiej jednak strony, w regionie generalnie występuje niewiele przypadków, przez co pojawienie się kilku przypadków wariantu omikron może powodować złudne wrażenie jego wyższej transmisyjności, która w rzeczywistości wcale nie musi być prawdą.

Czy omikron jest groźny? Wkrótce pierwsze odpowiedzi

Jak informują przedstawiciele koncernu BioNTech, który wspólnie z Pfizerem opracował jedną z pierwszych szczepionek przeciwko koronawirusowi, w ciągu maksymalnie dwóch tygodni będzie już wiadomo czy szczepionka Pfizera chroni przed wariantem omikron.

Już kilka miesięcy temu obie firmy rozpoczęły prace nad szybkim przystosowaniem szczepionek mRNA do nowych wariantów, tak aby już w ciągu 100 dni od wykrycia wariantu, na który dotychczasowa szczepionka nie działa, pojawiła się nowa, która skutecznie przed nim chroni.

Póki co jedynym rozsądnym działaniem pozostaje szczepienie obecnie dostępnymi preparatami oraz korzystanie z maseczek w miejscach publicznych. Aby uchronić się przed ciężkim przebiegiem wywoływanej przez koronawirusa choroby COVID-19 osoby, które jak dotąd się nie zaszczepiły, powinny odpuścić swoje teorie spiskowe i pseudoekspertów z internetu, czy też demagogów pokroju Kai Godek, Janusza Kowalskiego czy Grzegorza Brauna i dla własnego dobra zaszczepić się jedną z dostępnych na rynku szczepionek. Osoby, którym od pierwszego szczepienia minęło już 5 miesięcy, powinny zapisać się w najbliższym czasie na trzecią dawkę szczepionki. Tak po prostu, dla własnego zdrowia.