1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Koronawirus

Nowe obostrzenia w Polsce. Przez wariant omikron koronawirusa

Nowe obostrzenia w Polsce stały się faktem. Pojawienie się nowego wariantu omikron koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniło aktualną sytuację pandemiczną także w naszym kraju.

Nowe obostrzenia w Polsce. Przez wariant omikron koronawirusa

Podczas dzisiejszej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poinformowano o wprowadzeniu pierwszych, nowych obostrzeń tej jesieni w Polsce. Działania rządu związane są z pojawieniem się w Afryce nowego wariantu koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia po zakończeniu w dniu dzisiejszym sztabu kryzysowego, poinformowało, że wariant omikron koronawirusa SARS-CoV-2 traktowany jest jako alertowy.

Z tego też powodu ministerstwo przygotowało pakiet alertowy nowych obostrzeń. Pakiet składa się z dwóch elementów.

Nowe obostrzenia w Polsce: uszczelnienie granic

W związku z aktualną sytuacją pandemiczną i niejasnym statusem nowego wariantu omikron wprowadzono zakaz lotów do Polski z siedmiu krajów afrykańskich, w których zidentyfikowano tenże wariant, tj. Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i RPA.

Oprócz tego, osoby przybywające do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen będą miały wydłużoną kwarantannę z 10 do 14 dni, przy czym możliwość zwolnienia z kwarantanny będzie możliwa dopiero po 8. dniu przy negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Warto tutaj zauważyć, że osoby zaszczepione szczepionkami uznanymi na terenie Unii Europejskiej nie przechodzą kwarantanny.

Powyższe nowe obostrzenia mają za zadanie spowolnić rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa w Polsce.

Obostrzenia krajowe

Także i wewnątrz kraju na okres od 1 do 17 grudnia wprowadzone zostały dodatkowe, nowe obostrzenia.

Wszystkie obiekty, które do dzisiaj mogły zapełniać się w 70 proc., takie jak obiekty gastronomiczne, kultury, kościoły, obiekty sportowe, będą miały obniżony ten limit do 50 proc., przy czym do tego limitu nie uwzględnia się osób zaszczepionych.

Obowiązujący do dzisiaj limit 150 osób podczas organizacji zgromadzeń i uroczystości takich jak komunie, czy wesela, zostaje obniżony do 100 osób.

W przypadku wydarzeń sportowych odbywających się poza obiektami sportowymi limit osób obniżony został z 500 do 250.

Obiekty sportowe takie jak siłownie, kluby, centra fitness, ale także muzea zmieniają ograniczenie z 1 os./10 m kw. na 1 os./15 m kw.

Wszystkie powyższe nowe obostrzenia w Polsce wprowadzane są na okres od 1 do 17 grudnia.