1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka

W GTA można zaszczepić swojego awatara. Tak gry wideo też walczą z pandemią

Gracze będą mogli zaszczepić swoje awatary. Organizatorzy akcji liczą na to, że tym razem zachowanie z GTA przeniosą do tego prawdziwego świata.

gta rp koronawirus szczepionki

Od lat media głównego nurtu grzmią, że gry wideo powodują agresję wśród młodzieży, chociaż wszyscy wiemy, że winne są temu nie gry per se, tylko lagi naukowcom do dziś nie udało się udowodnić związku jednego z drugim. Mimo to organizatorzy najnowszej akcji promocyjnej szczepionek na koronawirusa uznali, że i tak spróbują przekonać fanów GTA do tego, by się zaszczepili - zarówno w tym wirtualnym świecie, jak i tym realnym.

Szczepionki w GTA

Akcja promowana hashtagiem /#InGameVaccine została zorganizowana przez Pfizer Brazil. Realizowana jest na serwerze Grand Theft Auto Role Play, czyli specjalnego trybu w GTA Online, która skupia się na odgrywaniu ról. Gracze, którzy biorą udział w tego typu zabawie, próbują faktycznie odgrywać swoją postać i zachowywać się tak, jak ich taksówkarz albo sanitariusz by się zachowywał w prawdziwym świecie - trochę jak w takich papierowych erpegach.

Najnowsza "misja" w ramach GTA RP pojawiła się na najpopularniejszym serwerze poświęconym odgrywaniu ról w Ameryce Łacińskiej o nazwie Cidade Alta. Podzielono ją na dwa dwa etapy. Pierwszy z nich wymaga zaszczepienia swojego awatara w specjalnie przygotowanym w tym celu punkcie na mapie, a drugi odbywa się w realu. Otrzymanie nagrody wymaga umieszczenia w social media zdjęcia z hashtagiem /#InGameVaccine po przyjęciu tej prawdziwej szczepionki.

pokemon go maski awatar pandemia koronawirus
Pokemon GO pozwala założyć maski w różnych wzorach

Koronawirus w grach wideo

GTA nie jest bynajmniej jedyną produkcją, która wprowadziła odniesienia do koronawirusa do swojego kodu. Sam od jakiegoś roku zakrywam twarz nie tylko w rzeczywistości, ale również po mapie w Pokemon GO, gdyż umieściłem na twarzy swojego awatara kilka pikseli symbolizujących maseczkę. Na podobną stylówkę zdecydowało się też wielu graczy zafascynowanych Animal Crossing.

Oprócz tego pojawiło się co najmniej kilkadziesiąt gier, w których głównym motywem jest właśnie pandemia - i to poza Plague Inc. powstałym w… 2012 r. Jednym ze świeższych przykładów jest The Vaccination Game, czyli dostępna bezpłatnie produkcja Goldsmiths, w której to gracze muszą wymyślić, jak dobrze zarządzać dostępnymi partiami szczepionek, aby jak najlepiej poradzić sobie w walce z wirusem.

Pandemia w grach to sposób na to, żeby nie zwariować.

Innym przykładem produkcji, która bierze za rogi koronawirusa, jest Antidote Game przygotowane we współpracy pomiędzy WHO i Psyon Games. W tym przypadku gracze muszą walczyć nie tylko z samą zarazą, co z… dezinformacją. Z podobnym problemem mierzymy się teraz niestety wszyscy, gdyż ruchy antyszczepionkowe szerzą w sieci masę nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa, przez co nasza walka ze skutkami pandemii będzie trwała dłużej.

Oprócz tego warte wzmianki są takie produkcje jak The Covid Express, które wymaga od graczy lawirowania pomiędzy innymi ludźmi w celu zachowania dystansu w przestrzeni publicznej i środkach masowego transportu. Outbreak in Space z kolei pokazuje, co się dzieje w społeczności, która nie chce nosić maseczek, aczkolwiek akcję przeniesiono tutaj poza Ziemię. Together z kolei pokazuje interakcję pomiędzy ludźmi mającymi odmienne zdanie na temat pandemii.

Same gry wideo w dobie pandemii są traktowane ulgowo w porównaniu do ostatnich lat.

Chociaż bardzo często przestawiano je jako źródło wszelkiego zła, to po wybuchu kryzysu związanego z koronawirusem jednym z zaleceń było nie ruszanie się z domu. Nagle interaktywne produkcje na komputery i konsole okazały się rekomendowanym przez WHO sposobem spędzania wolnego czasu

W ramach ciekawostki warto dodać, że nie gry wideo z motywem koronawirusa to nie koniec. Już na początku tego roku pojawiła się gra planszowa o tytule Corona, którą w trakcie lockdownu stworzyły cztery siostry z niemieckiego miasta Wiesbaden.