1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka

NEWS: Oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA mogą znacząco zmniejszać liczbę zakażeń w szpitalach covidowych

filtr hepa

W trakcie pandemii nauczyliśmy się (a przynajmniej ci rozsądniejsi z nas) unikać miejsc, w których występuje niebezpieczne zagęszczenie ludzi. W ten sposób można uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, który może przenosić się w powietrzu. Są jednak miejsca, w których ludzi jest dużo, wirusa jest dużo, a pracować trzeba.

Tak jest na przykład w szpitalach, w których leczy się chorych na COVID-19. W okresach największego natężenia pandemii lekarze, pielęgniarki i personel medyczny spędzał po kilka, kilkanaście godzin dziennie wśród osób wydychających ogromne ilości wirusów. W takim otoczeniu nawet najostrożniejsi członkowie personelu medycznego stosujący wszystkie środki ochrony przed koronawirusem narażeni byli na ryzyko zakażenia i zachorowania na COVID-19.

Właśnie w jednym z takich szpitali, badacze postanowili sprawdzić, czy przenośne oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA są w stanie poprawić sytuację. W najnowszym artykule opublikowanym w periodyku Nature badacze wskazują, że rozwiązanie to jest w stanie skutecznie obniżać liczbę wirusów SARS-CoV-2 z powietrza. Oznacza to, że niepozorne filtry HEPA w oczyszczaczach powietrza mogą skutecznie obniżać ryzyko zarażenia koronawirusem zarówno u pacjentów, jak i specjalistów ich leczących.

Wcześniej testy filtrów wykonywano tylko w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Do teraz jednak nie było wiadomo czy w środowisku szpitalnym różnica jest faktycznie zauważalna. Aby sprawdzić skuteczność filtrów HEPA, naukowcy pracujący pod kierownictwerm Vilasa Navapurkara ze Szpitala Addenbrooke w Cambridge zainstalowali wydajne oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA na oddziałach: ogólnym oraz OIOM, wypełnionych po brzegi pacjentami chorymi na COVID-19. Następnie przez tydzień codziennie pobierano próbki powietrza z obu oddziałów (filtry wtedy działały na okrągło), oraz przez dwa tygodnie przy wyłączonych filtrach.

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA usuwa koronawirusa z powietrza

Wyniki były zaskakujące: na oddziale ogólnym wirusa odkrywano w próbkach pobranych, gdy oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA były wyłączone, natomiast gdy były włączone - wirusów nie było. To wyraźnie wskazuje, że filtry HEPA skutecznie usuwają cząsteczki wirusa z powietrza. Co ciekawe, próbki pobrane na oddziale intensywnej opieki medycznej nie zawierały wirusów w żadnym z obu wypadków. Badacze przypuszczają, że jest to spowodowane mniejszym tempem namnażania wirusów w późniejszych etapach choroby.

Wychodzi zatem na to, że oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA są stosunkowo tanim i wydajnym sposobem ograniczania transmisji koronawirusa w miejscach uczęszczanych przez osoby chore na COVID-19.