1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka

Molnupiravir to skuteczny lek na COVID-19. Wysoka skuteczność ma swoją cenę

molnupiravir

Amerykański koncern farmaceutyczny Merck przedstawił przed weekendem wyniki badań klinicznych, w których testowano skuteczność nowego leku na koronawirusa SARS-CoV-2.

Molnupiravir, bo taką nazwę nosi lek, podany osobom, u których pojawiły się pierwsze objawy COVID-19 o ponad połowę zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonu na chorobę wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Dotyczy to także osób z grupy wysokiego ryzyka.

Molnupiravir - lek na COVID-19 hamuje proces namnażania koronawirusa

W ramach badań klinicznych III fazy naukowcy podali molnupiravir grupie 385 pacjentów oraz placebo grupie 377 pacjentów. Wśród pacjentów były osoby, u których test na COVID-19 dał wynik pozytywny, a pacjenci posiadali jeden z czynników ryzyka, np. otyłość, schorzenia serca, wiek powyżej 60 roku życia lub cukrzyca.

Miesiąc po podaniu leku/placebo, w grupie placebo hospitalizowano 53 osoby, z czego osiem osób zmarło. W grupie pacjentów, którzy otrzymali molnupiravir hospitalizacji wymagało 28 osób. Żadna z nich nie zmarła.

Według producenta lek molnupiravir hamuje proces namnażania się koronawirusa w organizmie, wprowadzając zmiany w kodzie genetycznym wirusa. Dlatego w ten sytuacji kluczowe jest przyjęcie leku tuż po pojawieniu się pierwszych objawów i rozpoznaniu COVID-19. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu pacjent powinien przyjmować cztery tabletki molnupiraviru, dwa razy dziennie przez pięć kolejnych dni.

Cena molnupiraviru jest wysoka

Jedyną wadą leku - przynajmniej jak na razie - jest cena preparatu, która aktualnie ustalona jest przez producenta na 700 dol. na pacjenta. To wysoka cena, zważając na fakt, że skuteczniejsze w zapobieganiu szczepienie przeciwko COVID-19 jest dostępne za darmo.

W najbliższych tygodniach zakończą się badania kliniczne dwóch innych leków testowanych przez dwa koncerny Pfizer oraz Roche.