REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. technologie
  4. Tech

Trzecia dawka coraz bliżej. System skierowań ruszy w listopadzie

Trzecia dawka szczepionki coraz bliżej. Poznaliśmy prawdopodobny termin startu systemu skierowań.

Trzecia dawka coraz bliżej. System skierowań ruszy w listopadzie
REKLAMA

Rada Medyczna, podobnie jak inne organizacje medyczne na świecie, uznała za korzystne otrzymanie przez zaszczepionych przeciw COVID-19 trzeciej, przypominającej dawki szczepionki. Ma ona powodować wzrost przeciwciał do poziomu powyżej 10 proc., a tym samym oddalić widmo czwartej fali, której apogeum ma nastąpić w okresie przedświątecznym.

REKLAMA

Właśnie poznaliśmy planowaną datę uruchomienia systemu skierowań na szczepienie.

Trzecia dawka szczepionki – system skierowań rusza już 2 listopada.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski na antenie Radia Zet powiedział, iż system skierowań na przyjęcie trzeciej dawki dla osób od 18 roku życia. zostanie uruchomiony 2 listopada, czyli we wtorek po długim weekendzie.

Skierowanie będzie wystawiane wszystkim pełnoletnim obywatelom za pomocą Internetowego Konta Pacjent, czyli tak samo, jak przy okazji poprzednich dawek szczepionki. Tak samo jak poprzednio będzie się można samodzielnie zarejestrować na szczepienie w dogodnym miejscu. Trzecią dawkę szczepionki mogą otrzymać wszystkie osoby powyżej 18 roku życia, pod warunkiem, że minęło już pół roku od przyjęcia drugiej dawki

Nie szczepisz się – masz problem.

Minister Zdrowia zapowiedział też, że nie jest planowany twardy lockdown ani nawet restrykcje podobne do tych, z którymi mieliśmy do czynienia rok temu. Czekają nas jednak surowsze kary za brak maseczek w miejscach publicznych. Już teraz obserwujemy wzmożoną aktywność policji, która czyha na nienoszących maseczek np. na przystankach komunikacji publicznej.

Niezaszczepieni nie mają też co liczyć na poluzowanie istniejących już ograniczeń, w tym zdjęcie obowiązkowej kwarantanny czy ograniczeń swobody podróżowania. Polska jest w tej materii i tak bardzo pobłażliwa; w wielu krajach Unii Europejskiej bez certyfikatu szczepienia nie wejdziemy do instytucji publicznych, a nawet restauracji czy centrów handlowych.

REKLAMA

Ci więc, którzy nie są jeszcze zaszczepieni w ogóle, powinni się czym prędzej udać do punktu szczepień. Ci zaś, którzy przyjęli już dwie pierwsze dawki, już niebawem mogą zapewnić sobie wzmocnioną ochronę.

To prawda, że szczepionka nie daje 100-procentowje gwarancji tego, że nie zachorujemy. Szczepiąc się robimy jednak co w naszej mocy, by ograniczyć do minimum ryzyko zachorowania i – co nie mniej istotne – zakażenia innych. Tylko dziś w Polsce mieliśmy 5591 przypadków zachorowania na COVID-10. Szczepiąc się podnosisz swoje szanse na to, by nie stać się jednym z numerków w tej statystyce, ani tym bardziej w tej bardziej finalnej – statystyce zgonów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA