1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Trzecia dawka szczepionki w Polsce. Rząd wskazał kolejne grupy osób

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce - Pfizer i Moderna. Kto ją dostanie?

Rząd właśnie podjął decyzję: w Polsce szczepienia trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 obejmą także pracowników służby zdrowia i osoby po 50. roku życia. Szczepienie preparatami firm Pfizer i Moderna nie będzie jednak obowiązkowe.

We wtorek podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra zdrowia Waldemara Kraski poinformowano, że już wkrótce rozpocznie się program szczepienia trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19.

Kto dostanie trzecią dawkę szczepionki?

Według informacji przekazanej przez Waldemara Kraskę, na szczepienie trzecią dawką będą mogli się zapisać medycy oraz wszystkie osoby powyżej 50 roku życia, którym upłynął już okres sześciu miesięcy od podania pełnej dawki szczepionki. Wszystkie te osoby będą szczepione preparatami firmy Pfizer lub Moderna.

Jak przekonuje wiceminister zdrowia, decyzja została podjęta ze względu na zbliżającą się IV falę epidemii. Trzecia dawka szczepionki będzie stanowiła swego rodzaju dawkę przypominającą, która będzie jednocześnie niwelowała spadek skuteczności pierwszego szczepienia występujący po kilku miesiącach.

Oznacza to rozszerzenie rekomendacji Rady Medycznej, której wskazówkami kieruje się rząd. Już od 1 września trzecią dawkę otrzymują osoby, które mają problemy z odpornością. Do dzisiaj zaszczepiono 9000 takich osób. Rekomendacja dla pracowników służby zdrowia i osób po 50. roku życia nie oznacza obowiązku szczepienia.

Jak na razie nie wiadomo kiedy rozpoczną się zapisy na szczepienie trzecią dawką szczepionki, ale będzie to najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych dni.

Trzecia dawka szczepionki wbrew zaleceniom Światowej Organizacji Zdrowia

Warto tutaj przy okazji zauważyć, że podejmowane przez kolejne rządy na świecie decyzje o wprowadzeniu szczepień trzecią dawką szczepionki podejmowane są wbrew zaleceniom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Instytucja ta zauważa, że bogate kraje chcą szczepić swoich obywateli trzecią dawką, podczas gdy w wielu uboższych rejonach świata inne kraje wciąż czekają na pierwsze dostawy szczepionek.