1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka

Jest skuteczny sposób na kleszcze. Kosztuje 5 zł i pewnie masz już to w domu

Skuteczny sposób na kleszcze. Kleszcz - co robić?
404 interakcji
dołącz do dyskusji

Kleszcze atakują nas niemal na każdym spacerze na łąkę lub do lasów. Jest piękna jesień, więc chcemy korzystać z okazji do sędziami czasu na łonie przyrody, ale ciągle atakują nas komary i kleszcze. Na kleszcze jest jednak prosty sposób.

Wprawdzie nie sprawi, że kleszcze nie będą na tobie siadać, ale dzięki temu rozwiązaniu łatwiej będzie ci wyrzucić z ubrań niechcianych gości. Metodę polecają leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kleszcze - jakie choroby powodują?

Niby o kleszczach jest ciszej niż zwykle, ale to wcale nie oznacza, że zagrożenia nie ma. Nawet wręcz przeciwnie. Z opublikowanego na początku roku raportu wynika, że w Europie obserwowany jest trend wzrostowy zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Szczególnie u nasz sąsiadów – w Niemczech, Czechach i Słowacji – odnotowano rekordowe wzrosty zakażeń. Mimo że pod tym względem 2020 był u nas spokojniejszy niż 2019 – na co wpływ miała pewnie pandemia i ograniczona liczba wyjazdów – to zdaniem ekspertów cała Polska jest zagrożona kleszczowym zapaleniem mózgu.

Kleszcze i zapalenie mózgu. Dane na ten temat są niedoszacowane

Od lat utrzymuje się wysoki odsetek rozpoznań neuroinfekcji bez potwierdzenia etiologicznego, co skutkuje niedoszacowaniem rzeczywistej liczby zachorowań, a w konsekwencji zmniejszeniem czuło-ści i swoistości nadzoru epidemiologicznego KZM – czytamy w raporcie.

Wzrost liczby kleszczy w Europie to jeszcze jeden efekt globalnego ocieplenia. Kleszcze pojawiają się na dodatek w regionach, gdzie wcześniej ich nie było: np. na północy Szwecji. Wyższe temperatury – a przypomnijmy, że 2021 już w wielu regionach pod tym względem był rekordowy – sprawiają także, że wydłuża się okres aktywności kleszczy.

Na rynku znajdziemy mnóstwo preparatów odstraszających kleszcze, ale te czasami i tak znajdą sposób, żeby trafić na nasze ciało. Nie od razu musi dojść do ukąszenia. Kleszcze mogą przez jakiś czas spacerować po ubraniach, czekając na odpowiedni moment.

Prosty sposób na kleszcze leśnika z Karkonoskiego Parku Narodowego

Kiedy wrócimy do domu po spacerze w lesie czy parku, warto przejechać ubranie zwykłą rolką do czyszczenia ubrań, która oprócz włosów, paprochów i kurzu zbierze także kleszcze. Być może niektórzy już z tego patentu korzystają, ale jeśli część z was nie, to warto wiedzieć i stosować, bo borelioza to naprawdę poważna i niebezpieczna choroba.

Od 1 stycznia do 15 lipca 2021 roku potwierdzono w Polsce 4373 przypadki boreliozy.

Tekst oryginalnie opublikowany 08.2021 r.