1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Dzięki niej lepiej rozumiemy, jak działa koronawirus. Polka wśród najbardziej wpływowych ludzi „Time'a”

koronawirus innowacje

Prawdopodobnie mało kto słyszał o tej pani, a tymczasem według magazynu „Time” to jedna z najważniejszych osób tego roku. Lidia Morawska przyczynia się do walki z koronawirusem.

Na okładce magazynu znaleźli się książę Harry i Meghan Markle, ale akurat z tego zestawienia nas najbardziej powinno interesować inna osobistość. Redakcja doceniła mieszkającą w Australii polską naukowczynię Lidię Morawską.

Kim jest Lidia Morawska?

Lidia Morawska od 2020 przewodzi Międzynarodowemu Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia. Doradza też Światowej Organizacji Zdrowia. Jej konikiem jest stan powietrza i wpływ na zdrowie człowieka. A jak wiemy, ten jest ogromny, co pokazał koronawirus.

Badania prowadzone na całym świecie potwierdzają związki pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a liczbą i przebiegiem zachorowań na COVID-19. Oddychanie przez wiele lat zanieczyszczonym powietrzem, przyczynia się do uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych i finalnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Ostatnie odkrycia pokazują, że smog przyczynia się do zwiększenia ilości receptorów ACE w drogach oddechowych. Poprzez receptory ACE wirus SARS-COV2 atakuje nasz organizm. U dzieci fizjologicznie występuje mniejsza ilość receptorów ACE, tym tłumaczy się łagodniejszym przebieg infekcji koronawirusowej u najmniejszych pacjentów – mówiła w rozmowie z Bizblogiem ordynator Oddziału Pediatrii w WSS nr 3 w Rybniku.

Wiedza naukowczyni przydała się w rozpoznaniu znaczenia, jakie odgrywają aerozole w pomocy rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19. Według „Time” praca Lidii Morawskiej i zespołu 200 naukowców pod jej nadzorem sprawiły, że lepiej zrozumieliśmy działanie koronawirusa, dzięki czemu mogliśmy skuteczniej się przed nim chronić i z nim walczyć.

W praktyce badania Lidii Morawskiej wykorzystano szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach: szkołach czy zakładach pracy. A to przecież właśnie tam najłatwiej się zarazić, o czym przekonujemy się nawet dzisiaj – grubo ponad rok po wybuchu pandemii.

Właśnie dlatego dziś naukowcy postulują, żeby zwracać większą uwagę na jakość powietrza. Im będzie ono mniej zanieczyszczone, a budynki dobrze wentylowane, być może uda nam się uniknąć kolejnych pandemii – albo chociaż zmniejszyć ich „skuteczność”.

Niewykluczone, że wyróżnienie Lidii Morawskiej przyczyni się do tego. Chociaż na liście jest wielu celebrytów, to jednak znalezienie się w gronie kluczowych innowatorów – a właśnie w tej dziedzinie doceniono Polkę – nie przejdzie bez echa nie tylko w świecie nauki.