1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Lek na koronawirusa może już istnieć. Naukowcy wskazują konkretne specyfiki

Lek na koronawirusa. Uczeni proponują lekarstwa będące w obiegu

Szczepionki na COVID-19 uodparniają na infekcję koronawirusem i łagodzą przebieg ewentualnej choroby. Nadal jednak nie ma leku na COVID-19, a znaczna część populacji pozostaje niezaszczepioną. Ale… czy aby na pewno nie ma? Brytyjscy naukowcy mają wątpliwości.

Mimo gotowych i dystrybuowanych już niemal na całym świecie szczepionek na COVID-19, nadal nie udało się osiągnąć odpowiedniego poziomu wyszczepienia, by można było mówić o globalnej odporności na tego koronawirusa. Tymczasem według badania opublikowanego w PLOS Pathogens autorstwa Adama Pickarda i Karla Kadlera z uniwersytetu w Manchester, niektóre dostępne w obiegu i zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) mogą być wykorzystane do walki z SARS-CoV-2.

Czytaj też:

Szukali nowego leku na koronawirusa, a może trzeba było sprawdzić istniejące medykamenty.

Naukowcy zbadali 1971 lekarstw zatwierdzonych przez FDA, wykorzystując oznaczony świecącym enzymem COViD-19 do ilościowego określenia wiremii. Następnie przeanalizowali skuteczność leków na zakażonych ludzkich komórkach, obserwując, jak sprawnie replikuje się w nich wirus po ekspozycji na każdy lek.

Naukowcy wykryli dziewięć leków skutecznie hamujących replikację wirusa w komórkach zakażonych. Badanie jednak było ograniczone, ponieważ przeprowadzono je tylko na komórkach ludzkich – a nie na pacjentach. Naukowcy wzywają do badań klinicznych, bo ich zdaniem leki te mogą okazać się odpowiednim leczeniem dla zarażonych pacjentów.

Wśród wskazanych leków znajduje się ebastyna, która jest zatwierdzona przez FDA do leczenia pneumocystozowego zapalenia płuc oraz Witamina D3, która jest dostępna bez recepty i może stanowić silne uzupełnienie leczenia COVID-19.

Te lekarstwa na dziś nie są brane pod uwagę przy leczeniu choroby wywołanej przez SARS-CoV-2. Pozostaje mocno trzymać kciuki, by podejrzenia uczonych okazały się słuszne.