1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Koronawirus zebrał żniwo. Średnia długość życia spadła w 27 państwach

śmiertelność

Tak źle nie było od czasów II wojny światowej. Koronawirus to więc pierwszy poważny kryzys od przeszło 76 lat, w wyniku którego życie traciły dosłownie miliony. Ma to odzwierciedlenie w statystykach na temat oczekiwanej średniej długości życia.

Dane wprawdzie bazują na analizie 29 państw, wśród których znalazły się głównie te europejskie oraz Stany Zjednoczone czy Chile. Mówimy więc raczej o krajach rozwiniętych – z jednej strony pomija się te, w których zawsze było gorzej (np. w Czadzie oczekiwana długość życia nie przekracza nawet 50 lat!), ale z drugiej wyniki uderzają przez to jeszcze bardziej. Po latach rozwoju i bezpieczeństwa świat stanął przed poważnym kryzysem, z którego wychodzi mocno pokiereszowany.

Koronawirus: średnia długość życia zmniejszyła się w 27 państwach

Największy spadek odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie żyje się średnio o 2,2 lata krócej. Z kolei kobiety żyją o rok krócej w ośmiu państwach, a mężczyźni – w 11.

Różnica jest piorunująca, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jak do tej pory średnia długość życia stale się wydłużała. Żyjący zyskiwali dodatkowy rok co pięć lat.

Sami naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy opublikowali raport, podkreślają, że ich analiza pokazuje, jak wielkim zagrożeniem był i ciągle jest koronawirus. Może i śmiertelność Covid-19 jest na szczęście mniejsza niż choćby grypy hiszpanki, ale i tak pandemia zebrała swoje żniwo.

Oczekiwana długość życia spadała już wcześniej

Na przykład w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku średnia długość życia wynosiła 78,9 lat, ale w 2017 już 78,6. Z kolei przeciętna oczekiwana długość życia w Wielkiej Brytanii będzie wynosić dla obecnych dziewczynek 90 lat, a dla chłopców - 87,8 lat. Sporo, ale analizy sprzed kilku lat sugerowały, że będzie to odpowiednio 94 i 90 lat.

Niepokojący trend odnotowano także w Polsce. Najnowsze dane GUS-u z wiosny pokazują efekt koronawirusa - średnia długość dalszego życia u 60-latków zmalała o 13,8 miesięcy, a 65-latków o 13,3 miesiąca. Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, zauważył na Twitterze, że pod względem oczekiwanej długości życia w 2020 r. wróciliśmy do rezultatów osiąganych w 2008 r.!

Ale martwić musiały szacunki Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku. Wynikało z nich, że przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,8 lat, natomiast kobiet 81,7 lat. Było ono mniejsze niż w ostatnich dwóch latach.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jedną z nich jest fatalne powietrze, które przycina się do wielu nadmiarowych zgonów w Polsce. Na globalny problem zwracali uwagę twórcy dokumentu „Zestresowany naród”, którzy winę zrzucali po prostu na czasy, w jakich żyjemy. Presja, jaka ciąży na ludziach, bardzo często doprowadza do depresji czy nałogów,