1. SPIDER'S WEB
  2. Ekologia
  3. Nauka
  4. Tech

Największa turbina wiatrowa na świecie. Te liczby robią wrażenie

turbiny wiatrowe

Jest w stanie zasilać 20 000 domów i na przestrzeni 25 lat obniża emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 1,6 mln ton w stosunku do tradycyjnej energii pozyskiwanej z paliw kopalnych. Ciekawe, gdzie powstaje takie cudo.

Pomysłodawcą stworzenia takiego potwora jest MingYang Smart Energy Group, firma z Guangdong w Chinach. Firma ma już doświadczenie w konstruowaniu coraz to większych turbin wiatrowych: dotychczasowe konfiguracje produkują od 5,5 do 11 MW energii.

Uzasadnieniem dla tworzenia takich konstrukcji jest fakt, iż budowane obecnie konstrukcje morskie są niezwykle kosztowne. Stąd jeżeli już takie powstają, powinny produkować maksymalnie dużo energii. Najnowszym projektem firmy jest rekordowo duża hybrydowa turbina wiatrowa MySE 16.0-242, która będzie produkowała 16 MW energii.

Wyobraźmy sobie jednak skalę rozmiarów takiej turbiny.

Wirnik nowej konstrukcji ma średnicę 242 metrów. Każda łopata wirnika ma 118 m długości. Każda taka turbina będzie generowała 80000 MWh energii elektrycznej rocznie omiatając przy tym powierzchnię 46 000 m2. Według przedstawicieli firmy pozwoli to na stałe zasilanie 20 000 domów. 

Ze względu na to, że turbiny będą instalowane albo na dnie morskim, albo na pływającej platformie, inżynierowie firmy przenieśli całą elektronikę i transformatory do samej gondoli turbiny, która została odpowiednio uszczelniona, aby chronić osprzęt przed wodą morską. Jednocześnie na dużej wysokości cały osprzęt będzie skuteczniej chłodzony powietrzem.

Pierwszy prototyp turbiny powinien rozpocząć pracę już w 2023 r., a już jako właściwy produkt trafić do pierwszych klientów w 2024 r. Jeżeli MySE 16.0-242 się sprawdzi, to z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu miejscach na świecie, od Morza Południowochińskiego po Morze Północne.