Koronawirus  /  News

Masz konto w Pekao? Możesz już odebrać Unijny Certyfikat COVID dzięki PekaoID

Unijny Certyfikat COVID

Bank Pekao wprowadził możliwość odebrania Unijnego Certyfikatu COVID przy użyciu PekaoID. To system weryfikacji użytkownika dostępny dla klientów banku.

Unijny Certyfikat COVID, zwany też potocznie „paszportem covidowym”, to honorowany na terenie całej Unii Europejskiej dokument potwierdzający pełne zaszczepienie przeciwko COVID-19 bądź ozdrowienie z tej choroby. Jeśli jesteś ozdrowieńcem i osobą zaszczepioną, możesz uzyskać dwa certyfikaty. Są to kody QR, które można wydrukować lub wyświetlić w aplikacji na smartfonie, a następnie w razie konieczności pokazać na lotnisku, w hotelu, czy przy bramkach na imprezach masowych.

Jeżeli nie masz jeszcze Unijnego Certyfikatu COVID, bank Pekao zachęca do uzyskania go z PekaoID.

PekaoID to elektroniczna metoda potwierdzania tożsamości powstała z myślą o klientach banku Pekao. PekaoID można założyć bezpłatnie na internetowej stronie banku Pekao24 lub w aplikacji PeoPay, a następnie za pomocą tego systemu można szybko zalogować się np. na strony e-Urzedu Skarbowego, np. by rozliczyć PIT.

Teraz bank Pekao informuje o tym, że PekaoID może posłużyć do pozyskania Unijnego Certyfikatu COVID. Certyfikat można mieć w aplikacjach mobilnych mObywatel i mojeIKP, a teraz do wygenerowania własnego kodu QR można skorzystać z PekaoID.

PekaoID zadziała bez Profilu Zaufanego.

PekaoID działa podobnie do Profilu Zaufanego potwierdzanego logowaniem przez bank, ale jest to sposób nieco prostszy w obsłudze. W przypadku PekaoID nie musimy mieć Profilu Zaufanego, by potwierdzić swoją tożsamość. To alternatywny system działający niezależnie, choć końcowy efekt jest ten sam: bank potwierdza urzędowi naszą tożsamość, bazując na własnych systemach bezpieczeństwa i weryfikacji użytkowników.

Jeżeli więc jesteś w pełni zaszczepiony, nie masz jeszcze certyfikatu COVID dodanego do aplikacji mObywatel (lub MojeIKP), a jednocześnie jesteś klientem Pekao, możesz wygenerować swój kod QR w wymienionych wyżej aplikacjach logując się systemem PekaoID.