Bez paszportu covidowego nie wejdziesz do restauracji czy muzeum. Tak Francja walczy z koronawirusem

do czego służy paszport covidowy
319 interakcji
dołącz do dyskusji

Do czego służy paszport covidowy we Francji? Odpowiedź do wszystkiego nie będzie większą przesadą. W wydarzeniach kulturalnych i społecznych brać udział będą mogły tylko osoby zaszczepione oraz niedawni ozdrowieńcy bądź osoby z niedawno wykonanym testem na koronawirusa – i negatywnym wynikiem.

Paszport covidowy we Francji może być częściej noszonym przy sobie dokumentem niż prawo jazdy czy dowód osobisty. Przynajmniej jeśli administracja prezydenta Emmanuela Macrona wywiąże się z zapowiedzi nowego prawa, jakie miałoby wejść w życie od przyszłego miesiąca.

Jak zapowiedział francuski prezydent w swoim orędziu, zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 będzie musiało być okazywane w miejscach, które nie są elementarnie kluczowe do życia obywatelskiego. Jako przykłady takich miejsc wskazał restauracje czy atrakcje turystyczne.

Prezydent przy tym uściślił, że do zbioru osób uznawanych za bezpieczne dla otoczenia zaliczają się też również niedawno ozdrowieńcy lub osoby, które niedawno przebadały się na obecność koronawirusa i uzyskały negatywny wynik testu.

Paszport covidowy – swoboda poruszania się i uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Macron przekonuje, że surowe zasady są niezbędne. Inaczej, jak twierdzi, nadal będzie rosnąć liczba zachorowań na COVID-19. Prezydent dodał też, że wszyscy pracownicy służby zdrowia będą musieli się zaszczepić do 15 września. Reszta pracowników służby publicznej ma nadal mieć wybór, choć jak prezydent Francji słusznie zauważa, szczepienia to nie tylko kwestia indywidualnej odpowiedzialności, ale i sprawa dotycząca wolności wszystkich.

Francuzi nadal niechętnie się szczepią. Według danych z wczoraj (12.07.2021), obie dawki szczepionki przyjęło raptem 36 proc. populacji Francji. Wczorajszego dnia odnotowano również 1260 nowych przypadków zachorowań na COVID-19 w tym kraju.

COVID-19 – bieżące obostrzenia w Polsce. Jak jest u nas?

Na dziś mamy obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi (z obowiązku wyłączone są osoby z dziećmi, osoby wspólnie mieszkające i opiekunowie osób niepełnosprawnych). Mamy też obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Obowiązuje też kwartanna przy powrocie do kraju – choć z dużą liczbą wyłączeń, w tym u osób zaszczepionych. Obowiązują też różne ograniczenia w gromadzeniu osób w wydarzeniach kulturalnych, religijnych i placówkach gromadzących duże zbiory osób – szczegóły dostępne są na rządowej witrynie.

Od początku pandemii na COVID-19 w Polsce zachorowało 2,88 mln osób, nie przeżyło 75,1 tys. W kraju podano 31,535 mln dawek szczepionki. 45,28 proc. populacji przyjęło co najmniej jedną dawkę, 39,43 proc. jest w pełni zaszczepiona.