1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Jak bezpiecznie odebrać nagrodę w loterii szczepionkowej? Uwaga na spam o wygranej

loteria szczepionkowa wyniki online losowanie nagrody 1

Loteria Narodowego Programu Szczepień ma słaby punkt. Naraża mniej świadomego cyfrowo obywatela na niebezpieczeństwo. Jak bezpiecznie odebrać nagrodę w loterii szczepieniowej i nie dać się oszukać?

Loteria Narodowego Programu Szczepień to rządowy program, mający zmotywować obywateli do zaszczepienia się na COVID-19. Właśnie odbyło się kolejne z losowań. Do wygrania są całkiem atrakcyjne nagrody. Jest jednak jeden mały-wielki problem. Sposób informowania uczestnika o wygranej naraża go na oszustwo ze strony cyberprzestępców.

Ci wykorzystują nadzieje uczestników na wygraną do własnych, niecnych celów. Masowo rozsyłają wiadomości mailowe i SMS-owe o rzekomej wygranej. Odbiorca ma kliknąć w link, otworzyć załącznik lub podać inne informacje narażając się na infekcję złośliwym oprogramowaniem, kradzież danych i pieniędzy.

Loteria Szczepionkowa. Jak odebrać nagrodę w bezpieczny sposób?

Zwycięzca codziennej nagrody (tak zwanej nagrody natychmiastowej) otrzymają dwie wiadomości tekstowe. Pierwsza pochodzić będzie od Totalizatora Sportowego. Zawierać będzie wyłącznie kwotę wygranej oraz zapowiedź drugiej wiadomości tekstowej. Nadawcą tej drugiej będzie PKO Bank Polski. Ta zawierać będzie kod awizo, kwotę do odbioru i informacja o terminie ważności kodu.

W żadnej z wiadomości odbiorca nie będzie proszony o jakąkolwiek cyfrową interakcję. W tym o kliknięcie w jakieś łącze czy w podanie innych danych. Jeżeli wiadomość będzie zawierać takie prośby lub załączniki – to oszustwo, należy ją skasować.

Nagrodę można odebrać w oddziale PKO Banku Polskiego lub w bankomacie. W drugim przypadku należy wybrać w bankomacie funkcję wypłaty awizo i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Nieco większy problem jest z nagrodami comiesięcznymi i cotygodniowymi. W tym przypadku w pierwszej wiadomości tekstowej użytkownik otrzyma łącze do elektronicznego oświadczenia dla Totalizatora Sportowego. Należy wówczas uważnie przyjrzeć się domenie, na którą użytkownik jest odsyłany. W razie wątpliwości lub braku cyfrowych kompetencji, rzeczone oświadczenie można też wysłać tradycyjną pocztą – nie później niż w 10 dni kalendarzowych od otrzymania informacji o wygranej.

Loteria szczepionkowa - jakie nagrody?

W loterii szczepionkowej do wygrania jest 13000 nagród po 500 zł i 39000 nagród po 200 zł. Co 2000 osoba wygrywa 500 zł, a co 500 osoba, 200 zł. Oprócz tego co tydzień do wygrania jest  pięć nagród po 50 tys. zł oraz sześć hulajnóg SegwayNinebot.

W losowaniu miesięcznym można wygrać można Toyotę Corollę Hybrid (dla 6 wygrywających) i 100 000 zł (również dla 6 zwycięzców). W finale do wygrania jest Toyota C-HR (2x) oraz 2 x 1 mln zł. Wszystkie nagrody będą nieopodatkowane.