Koronawirus  /  News

Zaszczepiłeś się już w pełni i myślisz, że kwarantanna ci nie grozi? Żebyś się nie zdziwił

Delta COVID

Na razie ryzyko takiej sytuacji jest niewielkie, ale już wiadomo, że i zaszczepionych może czekać jeszcze kwarantanna.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział dzisiaj, że osoby, które miały lub będą miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2, będą kierowane na kwarantannę. Dotyczy to także osób, które zostały już zaszczepione pełną dawką szczepionki przeciwko COVID-19.

Decyzja taka związana jest z determinacją rządu do tego, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się tego wariantu wirusa na terenie Polski. Badacze przyznają, że wariant delta jest nawet 2,5 razy bardziej zaraźliwy niż wariant brytyjski, który dominował na przełomie roku.

Jak na razie jednak służby w Polsce zidentyfikowały i odizolowały niewiele ponad 100 osób zakażonych wirusem delta. Sytuacja jest zatem pod kontrolą i jak dotąd nie pojawiło się żadne ognisko najgroźniejszej wariantu wirusa.

Kwarantanna dla zaszczepionych to trochę miecz obosieczny

Pod koniec czerwca Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że po raz pierwszy od początku programu szczepień w magazynach pozostał ponad milion dawek szczepionki, bowiem zainteresowanie szczepieniami drastycznie spadło. Ci, którzy chcieli się już zaszczepić, albo już to zrobili, albo czekają na drugą dawkę. Kolejnych chętnych nie widać.

Informacja o tym, że osobom zaszczepionym na COVID-19 potencjalnie nadal będzie groziła kwarantanna, może tylko pogłębić problem. Wiele osób sceptycznych do szczepionek ostatecznie podjęło decyzję o szczepieniu „dla świętego spokoju”, aby odepchnąć od siebie widmo kwarantanny, pozytywnego wyniku testu czy problemów przy wyjeździe wakacyjnym. Jeżeli jednak szczepionka nie będzie już przed tym jednoznacznie chroniła, ten argument odpadnie i chętnych do szczepienia będzie jeszcze mniej.

Można zatem zakładać, że odporność populacyjna to aktualnie próg nieosiągalny i za kilka miesięcy teoretycznie możemy znowu obudzić się w świecie z zamkniętą gospodarką. Tym razem jednak będzie to na nasze własne życzenie.